Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Sivas tepkilerine yanıtında Erdoğan'a siper oldu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Sivas tepkilerine yanıtında Erdoğan'a siper oldu
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Sivas Katliamı'na ilişkin son davanın 'zamanaşımı'ndan düşürülmesine dair değerlendirmesinde, Tayyip Erdoğan'a 'siper' oldu: "Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızla ilişkilendirmek ve suç ortağısınız demek çok çirkin bir davranış."

Artı Gerçek - Sivas'taki Madımak Oteli'nde 33 yazar, ozan ve düşünürün yakılarak katledilmesine ilişkin son davanın 'zamanaşımı' gerekçesiyle düşürülmesine tepkiler büyürken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan "1993 yılında yürürlükte olan ceza kanununda bu hüküm yoktu" savunması geldi. Tunç, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kararla ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelttiği eleştiriye yanıtında, "Bu tür davalarda zaman aşımını kaldıran bir iktidarız biz" dedi.

KILIÇDAROĞLU NE DEDİ?

'Zamanaşımı' kriteri insanlığa karşı suçlar için uluslararası hukukta işletilmezken, Sivas Katliamı'na ilişkin son davanın bu dayanakla düşürülmesine dün kamuoyundan yoğun tepki geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, mahkeme kararına yönelik eleştirisinde 'tek adam' vurgusu yaparak "İnsanlık suçunun zaman aşımı olmaz. Bu karar adalet için Türk Milleti adına değil, tek bir kişinin isteği doğrultusunda verilmiştir. Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır!" dedi.

'ÇOK ÇİRKİN BİR BEYANAT'

Bakan Tunç ise bugün kendisine Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin sorulması üzerine, "Açıklamalarını kabul etmek mümkün değil, aslında bu çirkin bir açıklama. Şunu söylüyor, Sivas davasında firari üç sanığın zaman aşımı nedeniyle sürenin dolmuş olması nedeniyle mahkeme kararını eleştirerek sayın cumhurbaşkanımıza siz suç ortağısınız diye beyanatta bulunuyor. Bu çok çirkin bir beyanat" dedi.

"1993 yılında meydana gelen bu elim olaylar sonrasında Sivas davası süreci başladı. Gözaltına alınan sanıklarla ilgili yargılama süreçleri başladı, devam etti ve mahkumiyetler verildi. Şu anda o sanıklar hükümlü durumda, ana davanın hükümlüleri cezalarını çekmeye devam ediyorlar" diyen Tunç, firari sanıkların 'bulunamaması' ile ilgili şu savunmayı yaptı:

'ERDOĞAN'IN LİDERLİĞİNDE...'

"Üç firari sanıkla ilgili yargılama süreci gerçekleştirememişti, Kırmızı Bülten de sonuç vermedi. Bu anlamda 30 yıllık zaman aşımı süresi doldu. O dönemde yürürlükte olan ceza kanuna tabi oldukları için yargının böyle bir kararı oldu."

Tunç sözlerine şöyle devam etti: "Ki bu tür davalarda zaman aşımını kaldıran bir iktidarız biz. Bu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde oldu. Ama 1993 tarihinde yürürlükte olan ceza kanununda bu hüküm yoktu. Suçun işlendiği tarihteki hüküm dikkate alındığı için zaman aşımı süresi dolunca mahkeme davanın düşmesine karar verildi. Bunu sayın cumhurbaşkanımızla ilişkilendirmek ve suç ortağısınız demek çok çirkin bir davranış. Ne hukuki ne ahlaki. Bu nedenle bu beyanatları sahibine iade ediyoruz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar