Hakkari Barosu ve STK temsilcilerinden kayyım tepkisi: 'Halkın iradesi gasp edildi'

Hakkari Barosu ve STK temsilcilerinden kayyım tepkisi: 'Halkın iradesi gasp edildi'
Seçilmiş Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınarak yerine kayyım atamasına tepki yağdı. Artı Gerçek'e konuşan Hakkari Barosu ve STK temsilcileri halk iradesinin gasp edildiğini vurguladı.

Şenol BALI


VAN - 31 Mart Yerel Seçimlerinde yüzde 48.91 oy alarak seçilen Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınarak yerine kayyım atanması Hakkari'deki sivil toplum kuruluşlarının da tepkisini çekti. Artı Gerçek'e konuşan Hakkari Barosu, İHD ve Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanları kararı kabul edilemez bulduklarını dile getirdi.

'KARAR HUKUKA AYKIRI'

Hakkari Barosu Başkanı Ergün Canan, "Kayyım politikaları daha önce denendi, Türkiye’nin demokrasisine bir katkı sunmadı. Bu, halkın iradesinin gaspı demektir. Belediye eşbaşkanı henüz iki aydır seçilmişken, görevini yürütemeden farklı bir soruşturma ile gözaltına alındı. Maalesef belediyeye kayyım atandı. Hukuka aykırı ve ülkeye yarar sağlamayacağı düşündeşindeyiz. Birkaç defa denenen bir şeyin bir daha denenmesi hukuk, demokrasi ve özgürlükler adına hele normalleşmenin, yumuşamanın bahsedildiği şu ortamda böyle bir olayın yaşanması hukuki olarak bizi üzmüştür" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-06-03-saat-12-58-29-ffbef7d8.jpg
Hakkari Barosu Başkanı Ergün Canan

'SESSİZ KALMAYACAĞIZ'

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Eşbaşkanı Sibel Çapraz da "Bunu kabul etmiyoruz. İçişleri Bakanlığının açıklaması kayyımı meşrulaştırmaya yönelik. Üçüncü defadır kayyım atanıyor, her defasında benzer açıklamalar. Kişinin dava süreci devam ediyorken buna dair kamuoyuna açıklama yapılması bir hak ihlalidir. Belediye eşbaşkanına yapılan bir itibar zedelenmesidir. Masumiyet karinesine de aykırı. Anayasaya da aykırı. Dosyanın içeriği kamuoyu ile paylaşılmış neredeyse. Devam eden bir dava var. Henüz bir ceza almış değil. Kaldı ki belediye meclisi bir belediye başkanı seçebiliyorken bu hız nedir? Art niyet var. Olayın takipçisi olacağız. Sessiz kalmayacağız" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-06-03-saat-12-59-22-c5047e90.jpg
İHD Hakkari Şube Eşbaşkanı Sibel Çapraz

'HALK İRADESİNİN GASP EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ'

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Tekin de "Yakın tarihte bir seçim oldu ve halkın iradesi sandığa yansıdı. İki ay geçmemişken yaşananlar kabul edilebilir bir şey değil, halk iradesinin gaspıdır. Vazgeçilmesi lazım. Halkın iradesinin yok sayılmaması lazım" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-06-03-saat-13-00-10-ed9a22f7.jpg
Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Tekin

Öne Çıkanlar