Halk TV'den Eren Erdem'e çağrı: Anlaşmanın miktarını açıklasın

Halk TV'den Eren Erdem'e çağrı: Anlaşmanın miktarını açıklasın
Halk TV Haber Yayın Yönetmeni Babaeker, CHP’nin Halk TV ile arasındaki anlaşmayı feshetme biçimine tepki gösterdi. Babaeker, Eren Erdem'e ise 'anlaşmanın miktarını açıklaması' için seslendi.

Artı Gerçek - Halk TV, CHP’nin tek taraflı şekilde feshettiği CHP-Halk TV anlaşmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklama, kanalın Haber Yayın Yönetmeni Bengü Şap Babaeker tarafından canlı yayında yapıldı.

Babaeker, “Öncelikle tüm Halk TV izleyicilerinden özür dileyerek başlamak istiyorum. Çünkü her gün yeni zamlarla güne uyandığımız bir dönemde, vergi zam yağmurunun yaşandığı bir dönemde, bir milletvekilin cezaevinde olduğu bir dönemde, bir olayı anmak için toplananların polis şiddetine maruz kaldığı bir dönemde biz kamuoyunu bu sorunla meşgul ettiğimiz için, sizin sorunlarınızı anlatmamız gereken bir dönemde bunları konuştuğumuz özür diliyorum herkesten” dedi.

'GİZLİ, SAKLI BİR ANLAŞMA DEĞİL'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem imzasıyla yayımlanan fesih metnini eleştiren Babaeker, “Bu öyle bir açıklama ki, sanki Halk TV'nin bütün yayınlarını CHP sponsor olmuş gibi, arada böyle tuhaf bir ilişki varmış gibi. Cafer Mahiroğlu açıkladı aslında bu ilişkiyi. Önce şunu açıklamak istiyorum. Bu anlaşma gizli, saklı bir anlaşma değil” dedi.

Babaeker, şöyle devam etti:

“Bu anlaşma CHP'nin grup toplantılarını, açıklamaları baştan sona yayınlanmasını içeriyor. ve ayrıca partinin reklamlarını yayınlamayı içeriyor. Ayrıca bu anlaşma Sayıştay denetiminden geçti. Açık bir anlaşma yani gizli saklı hiçbir şey yok. Bu anlaşma CHP'nin yayın politikasına müdahalesini, konuk dikte etmesini, haberlere müdahale etmesini asla içermiyor. Haberin zamanlaması ve duyuruluş şekli bakımından Eren Erdem'in aldığı karar, onun imzası, onun aklı bu.”

'EREN ERDEM ANLAŞMANIN MİKTARINI AÇIKLASIN'

Babaeker, Erdem'e seslenerek şunları söyledi:

"Halk TV olarak CHP'ye iki sorumuz var. Birincisi Eren Erdem'in bu anlaşmanın miktarını açıklamasını istiyoruz. CHP'ye ne kadar ödeme yapılıyor? Şöyle bir algı var sanki Halk TV'yi CHP finanse ediyor gibi. Çünkü biz de açıklayacağız. Ve bu anlaşma yalnızca Halk TV ile mi yapıldı yoksa başka gazete ve yayın organları ile yapıldı mı? Benzer anlaşmalar var mı, onlar da fesih edildi mi? Yoksa bu fesih kararı Halk TV'deki yorumcuların, gazetecilerin, program katılımcılarının yaptıkları yorumlara duyulan rahatsızlıktan mı kaynaklanıyor? Bunların yanıtını merak ediyoruz."

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, CHP'nin, Halk TV ile arasındaki protokolü tek taraflı feshettiğini bildirmişti.

Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Halk TV isimli televizyon kanalı ile partimiz arasında yapılmış olan ve Anayasa Mahkemesi ve Sayıştay denetimine tabi 1 Ocak 2023 tarihli protokolün 6.3. maddesi kapsamında, partimiz tek taraflı fesih hakkını kullanmış, Halk TV ile tüm ilişkimiz sona ermiştir."

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu ise şunları söylemişti:

"Halk TV ile CHP arasında, parti yönetiminin basın ve grup toplantılarının yayınlanması karşılığında yapılan, Sayıştay denetimine de tabi olan anlaşma, CHP tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir. CHP yönetiminin en doğal hakkı olan bu kararı saygıyla karşılıyoruz. Halk TV’nin objektif haberciliğinin muhatabı seyircisidir, izlenme oranları, seyircisiyle kurduğu derin ve sarsılmaz bağ da bunun kanıtıdır. Çağdaş Türkiye’den, kuruluş değerlerinden, halktan, emekten, gerçekten yana haberciliğimizden, RTÜK’ün rekor cezalarına rağmen taviz vermedik, şimdi de öyle olacak. Yayıncılıktaki ilkemiz bir partinin yanında ya da karşısında, bir partinin yönetiminin yanında ya da karşısında olmak değil halkın ve haklının yanında olmaktır. Biz bu ilkeler doğrultusunda yayıncılıktan asla taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz."

Halk TV, 'Görkemli Hatıralar' isimli programının çekiminin CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem’in talimatıyla engellenmeye çalışıldığını iddia etmişti. Programın sunucusu Serhan Asker de "Susmayacağız" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar