Hasan Polatkan Havaalanı’nın kapatılması gündemde: Bu, Eskişehir’e büyük darbe vurur

Hasan Polatkan Havaalanı’nın kapatılması gündemde: Bu, Eskişehir’e büyük darbe vurur
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mart 2022 15:17
A+ A-
50 milyon euro yatırımla yapılan ve zarar eden Kütahya Zafer Havalimanı’nı için Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı’nın kapatılması gündemde.

Yap-işlet-devret modeliyle iktidarın 50 milyon euro yatırımla yaptığı yolcu garantili Kütahya Zafer Havalimanı zarar etti. Bunun üzerine iktidar harekete geçti. Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı’nın kapatılması gündeme geldi. Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, bu karara tepki gösterdi. Küpeli, “Bu karar, Eskişehir sanayisine ve ekonomisine çok büyük bir darbe vurmaktan başka bir şey değildir" dedi.

‘HAVALİMANI HER GÜN ZARAR EDİYOR’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre 2012 yılında tamamlanıp hizmete giren Zafer Havaalanı’nda gelmeyen yolcular için devlet, işletmeci şirkete 2012-2021 arasında 52 milyon 829 bin euro garanti ödemesi yaptı. Firmaya verilen yolcu garantisi ise 1.6 milyon kişinin yaşadığı Kütahya, Afyon ve Uşak illerinin nüfusu kadar.

Zafer Havalimanı için 2021’de iç ve dış hat için 1.3 milyon kişilik yolcu garantisi verildi. Gelen yolcu sayısı 11 bin 132’de kaldı. Eksik kalan yolcu için 6 milyon 938 bin 738 euro ödendi. Her gün zarar eden havalimanını kurtarmak için Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne ait olan Hasan Polatkan Havaalanı’nın kapatılması gündeme geldi.

‘SANAYİ VE EKONOMİYE ÇOK BÜYÜK BİR DARBE VURMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR’

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, bu karara tepki gösterdi. Küpeli şu bilgileri paylaştı:

“Tüm hava trafiğinin Zafer Havalimanı’na yönlendirilmesi yanlış bir karar. Hasan Polatkan Havalimanı uluslararası uçuşlara açık ve özellikle son yıllarda Avrupa ülkelerine yaz-kış yapılan düzenli seferlerle ciddi yolcu potansiyeline ulaştı. Resmi istatistiklere göre 2021 yılı sonunda iç ve dış hat yolcu sayısı pandemiye rağmen 98 bin 987 kişi oldu."

Kararın en büyük etkisinin ise Eskişehir ekonomisine ve sanayisine olacağını ifade eden Küpeli, “Bu karar, Eskişehir sanayisine ve ekonomisine çok büyük bir darbe vurmaktan başka bir şey değildir. Eskişehir’in 2021 yılında üç milyar dolara ulaşan sanayi ihracatını, çoğunluğu OSB’mizde bulunan yabancı sermayeli firmalarımızın işlerini ve yabancı çalışanlarımızın yurtdışı ulaşımlarını da zorlaştıracaktır. Yıllık 1 milyar dolarlık ihracat yapacak yeni yabancı sermayeli büyük sanayi yatırımını da negatif etkileyecektir."