Hastane penceresinden atlayan hasta öldü

Hastane penceresinden atlayan hasta öldü
Kızıltepe Devlet Hastanesi’nin 3’üncü katında bulunan hasta psikiyatri servisinde yattığı sırada pencereden atladı. Ağır yaralanan hasta 25 gün sonra öldü. SES Mardin Şubesi, hazırladığı raporda ihmalleri sıraladı.

Artı Gerçek - Mardin’in Kızıltepe Devlet Hastanesi Psikiyatri servisinde tedavi gören Murat Çiçek isimli hasta, 1 Mayıs’ta 3’üncü katta bulunan odanın korkuluklarını kırdıktan sonra atlayarak ağır yaralandı. Ankara’ya sevk edilen Çiçek, dün akşam saatlerinde tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ederken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi, olaya dair hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı.

SES tarafından hazırlanan raporda; sağlık sisteminde halk sağlığının tamamıyla ortadan kaldırıldığı ve liyakatin kalmadığına yer verilerek, olaya dair ihmaller şöyle sıralandı:

* Psikiyatri servisinde risk analizinin yapılmadığı,

* Daha önce de buna benzer bir olayın yaşandığını ve o dönem psikiyatri servisinin hasta ve çalışan güvenliğine elverişli olmadığına dair çalışanlar tarafından tutulan tutanağa rağmen gerekli önlemlerin alınmasında eksik kalındığı,

* 6331 sayılı İSG kanunu ilgili yasal maddelerine istinaden gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığı,

* Hastanelerde ilgili birimler ( işyeri sağlığı ve güvenliği birimi, çalışan hakları ve güvenliği birimi, güvenlik şefliği, kalite ve verimlilik birimi) ve hastane yönetiminin hasta ve çalışan güvenliği için sahada çalışma yürütmesi beklenirken durum tespit raporunun olmadığı ya da eksiklerin giderilmediği tespit edilmiştir.

‘GÜVENLİ YERLER OLMAKTAN ÇIKTI’

Raporun devamında hastanelerin hem hastalar hem de çalışanlar için güvenli yerler olmaktan çıktığına dikkat çekilerek, “Liyakatsiz bir şekilde göreve gelen yönetici ve idarecilerin hastane sorunları ile ilgilenmesi gerekirken, sendikacılık yapmaya çalıştıkları ve kurumu yönetemedikleri Üçüncü kattan atlayan psikiyatri hastasının pencere korkuluklarını rahatlıkla kırıp kendini aşağı atmasından da anlaşılacağı üzere hastane yönetiminin ve ilgili birimlerin güvenlik konusunda ne kadar kurumdan bihaber ve liyakatsiz olduğunu yeteri kadar kanıtlamaktadır” denildi.

‘DAHA KAÇ BEDEL ÖDENECEK?’

Önlem almayan yetkililer hakkında gerekli merciler tarafından gerekli soruşturmaların açılması gerektiği belirtilen açıklamada, “Yönetemeyenlerin, sendikacılıkla yöneticiliği birbirine karıştırarak kimlik bunalımı yaşayanların derhal görevden alınması gerekmektedir. Sağlık Bakanı’na soruyoruz; Daha kaç kişi intihar etmeli ki hastane yönetimi üzerine düşen yasal sorumlulukları yerine getirecek ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamaya yönelik görevini ifa edecektir. Hasta ve çalışan güvenliğini sağlamak için daha kaç kişi bedel ödemelidir” ifadeleri kullanıldı. (MA)

Öne Çıkanlar