HDP’den AKP'nin turizm teklifine şerh: Önce Hasankeyf’i koru

HDP’den AKP'nin turizm teklifine şerh: Önce Hasankeyf’i koru
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 08:44
A+ A-
AKP’nin teklifine şerh düşen HDP, sular altında bırakılacak Hasankeyf’i hatırlatarak, '50 yıllık kazanç için 12 bin yıllık tarih yok ediliyor. İktidarın söylemle pratiği çelişkili' dedi.

AKP milletvekillerinin imzasıyla Meclis Genel Kurulu’na getirilen "Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi"ne Halkların Demokratik Partisi (HDP) şerh koydu. Buna göre kurulacak ajans, ülkenin turizm hedeflerine ulaşmasına, turizm olanaklarının dünyada tanıtılmasına, pazarlanmasına ilişkin strateji geliştirecek ve tanıtım faaliyetlerini yürütecek. Ajans, sektör temsilcilerinin turizm faaliyetlerinden elde ettikleri gelir üzerinden "turizm payı" alınacak ve Sayıştay ve Kamu İhale Kanunlarından (KİK) muaf olacak.

Bugün Genel Kurul’da görüşülmeye başlayacak olan 13 maddelik yasa teklifine Halkların Demokratik Partisi (HDP) muhalefet şerhi düştü. Şerhte, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmalarını yürüttüğü halde özerk bir ajansın kurulmasının Bakanlığın işlevsiz olduğunun göstergesi olduğu belirtildi.

‘50 YILLIK KAZANÇ İÇİN 12 BİN YILLIK TARİH YOK EDİLİYOR’

Şerhte, bir yandan turizm ve kültürel miras üzerinden tanımlanan kanun teklifi bir yandan ise 12 bin yıllık tarihi bulunan Hasankeyf’in sular altında kalacak olması AKP’nin söylem ve pratiği arasında ciddi çelişki olduğunun göstergesi olduğuna dikkat çekildi. Düşülen şerhte şöyle denildi: "Kanun teklifinin gerekçesinde Türkiye’nin dünyanın en eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığı eşsiz güzelliklerle dolu bir ülke olduğu vurgusu yapılmış fakat bu güzellikleri korumak değil, yok etmek için her gün yeni bir yasa çıkarmaktan da geri durulmamıştır. Bakıldığı zaman eski medeniyet ve onların izleriyle övünülürken bir diğer yandan 50 yıllık bir kazanç için koskoca bir medeniyet mirası Hasankeyf yok edilmekle ve sular altında kalmak üzeredir."

‘TURİZMİN ÜLKE GENELİNE YAYILMASININ ANAHTARI AJANS DEĞİL, TOPLUMSAL BARIŞ’

Teklifin gerekçesinde, ajansın kurulmasıyla turizmin kıyı şeridinden çıkarılarak ülke geneline yayılacağı ifadesine de eleştiri getirilerek, turizmin Türkiye’nin geneline yayılması için ülkede barış ve huzurun inşa edilmesi gerektiği vurgulandı. Şerhte, "Turizmin ülke geneline yayılmasının anahtarı Ajans kurmakta değil, toplumsal barışı kurmaktadır" denildi.

‘MUAFİYET, İSTENİLEN FİRMAYA İSTENDİĞİ GİBİ RANT SAĞLAMAYA YOL AÇACAK’

Teklifte ajansın denetiminin özel denetim firmaları tarafından sağlanacağını düzenleyen 7’nci maddesinin, denetim işlevinin tam ve etkin şekilde yapılıp yapılmayacağına dair şüphe uyandırdığı belirtildi. Teklifin muafiyet ve istisnaları düzenleyen 8’inci maddesi, ajansı Sayıştay ve Kamu İhale Kanunundan muaf tutmayı öngörüyor.

Şerhte bu duruma yönelik şu ifadeler kullanıldı: "Bu maddenin en kritik noktası Ajansın Sayıştay Kanunu ve Kamu İhale Kanunundan muaf tutulmasıdır. Bunun iki anlamı vardır: Birincisi ajans denetimden muaf tutulmak istenmektedir. İkincisi, kamu ihale kanunundan muafiyet ile ajans istediği ihaleyi, istediği kişiye/firmaya verme gibi kabul edilemez bir rant sağlama hukuksuzluğuna sahip olmaktadır" denildi. (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar