HDP'li İbrahim Ayhan yaşamını yitirdi

HDP'li İbrahim Ayhan yaşamını yitirdi
Üç dönem milletvekiliği yapan İbrahim Ayhan, Irak Kürdistanı Bölgesi’nin Erbil kentinde gece geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Bir dönem BDP'den 2 dönem de HDP’den Urfa milletvekilli seçilen İbrahim Ayhan, yaşamını yitirdi. Irak Kürdistanı Bölgesi’nin Erbil kentinde gece saat 01.00’de HDP’li Ayhan’ın kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği belirtildi. Haberi doğrulayan eşi Rezan Ayhan, Kürdistan Bölgesi’ne giderek cenazeyi teslim alacak. Ayhan’ın Urfa’da toprağa verileceği belirtildi.

1969 yılında Urfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya gelen Ayhan, ilk ve ortaöğrenimini Siverek’te lise öğrenimini ise Adana’da tamamladı. 1994 yılında Van 100. Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi bölümünden mezun olan Ayhan, 1997 yılında Urfa’da öğretmenlik mesleğine başladı. 1997-2007 yılları arasında Eğitim Sen Urfa Şube yöneticiliği ve şube başkanlığı görevlerinde de bulunan Ayhan, yaptığı sendikal faaliyetler nedeniyle Kastamonu’ya sürgün edildi. 2007 Genel Seçimlerinde öğretmenlik ve sendikal faaliyetlerinden istifa ederek Demokratik Toplum Partisi’nin "Bin Umut Adayları" listesinde bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere katıldı. 1 Ekim 2010 tarihine kadar Urfa DTP ve BDP il başkanlığı görevi yapan Ayhan, 1 Ekim 2010’da KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınarak tutuklandı ve Urfa Kapalı Cezaevi’ne konuldu. 2 çocuk babası olan Ayhan, 2011’de BDP’nin bağımsız adaylarla girdiği genel seçimlerde cezaevindeyken Urfa Milletvekili seçildi. 3 Ocak 2014’te Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı bulması sonucu tahliye edildi.

Ayhan 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri’nde de HDP’den Urfa Milletvekili olarak seçildi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

 

Öne Çıkanlar