Roboski Katliamı'na dair araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Roboski Katliamı'na dair araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Raboski Katliamı için Meclis'e bir araştırma önergesi sunan HDP Grubu adına konuşan Kaçmaz, Kürt meselesini çözmeyen bir Türkiye'nin bölgedeki hiçbir sorunu halledemeyeceğini söyledi. Katliama dair araştırma önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Artı Gerçek- TBMM Genel Kurulu'nda HDP Grubu, 11 yıl önce 34 kişinin öldürüldüğü Roboski Katliamı'nın tüm boyutlarıyla araştırılması için Meclis Başkanlığı'na verdiği Meclis Araştırması önergesinin, öne çekilerek bugünkü birleşimde görüşülmesi için grup önerisi getirdi.

HDP Grubu adına önerge üzerine söz alan Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, öldürülen yurttaşların isimlerini tek tek saydı.

“Roboski'ye adalet gelmeden Türkiye'ye adalet gelmez” diyen Kaçmaz, Roboski'de 19'u çocuk, 34 yoksul Kürt köylüsünün savaş uçaklarınca katledildiğini şöyle hatırlattı:

“Şırnak'taki yoksul Kürt köylülerin ilk katledilmesi olayı değildi bu. 94'te de Kuşkonar ve Koçağılı köylerinde yine savaş uçaklarınca 38 yoksul Kürt köylüsü bombalanarak katledilmişti.”

‘HEPSİNİN AYRI AYRI HİKAYESİ VAR’

Katledilen köylülerin yaşam hikayelerine dikkat çeken Kaçmaz, bir talimatla katliam yapıldığını şöyle anlattı:

“Hepsinin ayrı ayrı hikâyesi var, kimisi telefonuna kontör alabilmek için, kimisi kardeşine ayakkabı alabilmek için, kimisi de gireceği sınavın parasını ödeyebilmek için, 25 lira, 50 lira için o sınırda, o soğukta, karda, boranda, tipide yoksul bırakılan bu Kürt çocukları, sınırı geçmiş ve askerlerin bilgisi dâhilinde yıllardır bu şekilde geçiyorken o akşam bir bilgi dâhilinde, bir grup içerisinde Bahoz Erdal'ın da olduğu söylenerek bir talimat verilmişti. Daha önce ‘Çocuk da olsa, kadın da olsa gereği yapılacaktır’ diyenler nasıl bu talimatı vermişse, o günde eğer Bahoz Erdal varsa, diğer yoksul Kürt köylüleri, Kürt çocukları da varsa ‘Gereken yapılsın’ demişti.”

‘BİR ÖZÜR BİLE DİLENMEDİ’

34 Kürt köylüsünün katledilmesinden sonra dönemin Başbakanı Erdoğan’ın "Bu katliam Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak” sözlerini hatırlatan Kaçmaz, şöyle devam etti:

“Ama kendi karanlığı içerisinde kendisi bunu unutturdu çünkü beş ay sonra aksi yönde, neredeyse bombalamayı yapanları takdir edecek şekilde bir açıklama yapmıştı. Sorumlular on bir yıl geçmesine rağmen bulunmadı, on bir yıldır bu acılar taze. 34 yoksul Kürt köylüsü katledildi; bir özür bile dilenmedi, bir mahcubiyet bile duyulmadı, bir sorumlu dahi yargılanmadı.

'FERHAT ENCU'YA KALKAN ELLE BOMBA ATAN EL AYNI ELDİ'

Bu, vicdansızlık; bu, insafsızlık; bu, düşmanlık değil de nedir? Yakın zamanda Ferhat Encü'ye kaldırılan o el de, Zeynep Anne'nin elini büken o el de yine bu bombayı atan elle aynı eldi, Kürdü inkâr eden eldi, Kürde düşmanlık besleyen eldi, bu el Kürdü ve onun yanında yer alanları hedef alan eldi.”

Kürt meselesini çözmeyen bir Türkiye’nin Kürdistan’da hiçbir sorunu halledemeyeceğini ifade etti.

Sonrasında söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Levent Gök ise “Adaletin gelmesi niye gecikiyor? Roboski'ye niçin gelmiyor” diye sordu.

GÖK: MGK VE MİT SORUMLUDUR

Roboski katliamının karanlık bir olay olmadığını belirten Gök, şöyle konuştu:

“On bir yıldır televizyonlarda, gazetelerde, Mecliste anlatıyoruz; bugün bir kez daha anlatıyorum, sorumluları ifade ediyorum: Uludere olayında, Roboski'de devletin en üst kademesi sorumludur. O gün hava harekâtının kararı alınırken şimdiki Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler sorumludur, şimdiki Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar sorumludur, hava harekâtını Genelkurmayda birlikte aldılar ve onaylatmak için de Millî Güvenlik Kurulunda bulunan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e bildirdiler. Milli Güvenlik Kurulu sorumludur, Necdet Özel sorumludur, MİT sorumludur.”

AKP'Lİ SÖZER: 'EĞER BİR KÜRT VURGUSU ÜZERİNDEN İFADE EDECEKSEK'

AKP Grubu adına sözü TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, İstanbul Milletvekili Abdullah Güler söz aldı. Güler, HDP'li Kaçmaz'ın katliamı "Kürt vurgusu" üzerinden ifade ettiğini söyleyerek şöyle konuştu:

"Çok acı, bizi derinden üzen bir olaydır. Burada vefat eden kardeşlerimizi, vatandaşlarımızı rahmetle yad ediyorum. Burada biraz önceki hatip özellikle Kürt vurgusu adı üzerinde ifadeler etmeye çalıştı. Eğer bir Kürt vurgusu üzerinden bazı şeyleri ifade edeceksek ben 1996, 1997 yılında Siirt’in Şirvan ilçesinde bir asteğmen olarak görev yaptım. Oranın belli köylerindeki çoluk çocuk, kadın demeden katledilen kardeşlerimizi de buradan yad ediyorum. Eli kanlı cinayet şebekesinin katlettiği insanlarımızı da vatandaşlarımızı da buradan yad ediyorum."

HDP'nin önerisi, AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

ROBOSKİ KATLİAMI

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 gecesi saat 21.39 ile 22.24 arasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak sınırından geçen köylülere 4 bomba atıldı. Grupta çocukların da olduğu 38 köylü ve en az 50 katır bulunuyordu. Bombardıman sonucu 34 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 19’u, 18 yaşından küçüktü. Hayatını kaybedenlerin yarısından fazlası Encu ailesindendi.

Katliam, gece boyunca ve sabah saatlerinde haber kanallarında yer almadı. Ana akım medya, ertesi gün Genelkurmay Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan duyuruya kadar konuya yer vermedi.

Ölenlerin bedeni yanık ve parçalanmış haldeydi. Köylüler kendi cenazelerini kendileri taşımak zorunda kaldı. Battaniyelere sarılmış cenazeler katırlarla kilometrelerce taşındı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar