HEDEP Kadın Meclisi: Kobanê düşmedi, saldıranlar düşecek

HEDEP Kadın Meclisi: Kobanê düşmedi, saldıranlar düşecek
Yayınlanma:
A+ A-
HEDEP Kadın Meclisi 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Sözcü Halide Türkoğlu, "Kobanê düşmedi, düşmeyecek. Kobanê'ye, kadın kazanımların saldıranlar düşecek" dedi.

Artı Gerçek - IŞİD'in 2014'te saldırarak kuşattığı Rojava'daki Kobanê kentindeki direniş üzerine ilan edilen 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlanıyor.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına Kürtçe başlayan Türkoğlu, Kobanê’de kadınların öncülüğünde devrim gerçekleştiğini söyledi.

IŞİD çetelerine karşı verilen destansı mücadelenin adının Kobanê olduğunu ifade eden Türkoğlu, şöyle konuştu:

'KADINLARIN İRADESİ KARŞISINDA HİÇBİR GÜÇ BAŞARILI OLAMAYACAKTIR'

"Kadınların direnişinin, mücadelesinin ışığıdır Kobanê. Demirli tellerle, duvarlarla örülen sınırları aşarak kadın örgütlülüğünün, yoldaşlığının buluştuğu mücadelenin adıdır Kobanê. Enternasyonal bir mücadeleyle devrimin yeşerdiği topraklardır. İşte bu destansı mücadele bugün tüm dünya kadınlarına ilham olurken, ‘Kobanê düştü düşecek’ diyenlerin heveslerini kursaklarında bırakmıştır. 1 Kasım Dünya Kobanê Günü bir kez daha kutlu olsun hepimize.

Tüm savaş aygıtlarınız ile saldırıldığınız Kobanê’yi düşüremeyeceksiniz. Tıpkı 9 yıl önce düşüremediğiniz gibi. Çünkü Kobanê halkların bahçesidir, kadınların emeği ve direnişidir. Bombaların altında özgürlük türküleri ile seslerini tüm dünyaya ulaştıran kadınların mücadelesinin sonucudur. Gülüşleri, inançlarıyla son nefesine kadar savaşmaktan vazgeçmeyerek, IŞİD zulmüne son veren kadınların iradesi karşısında hiçbir güç başarılı olamayacaktır.

Kobanê düşmedi, düşmeyecek. Kobanê'ye, kadın kazanımların saldıranlar düşecek.

'DÜNYA SELAMLARKEN, İKTİDAR KOBANÊ DAVASI AÇTI'

Dünyanın dört bir tarafından Kobanê direnişi selamlanırken, çağrılar yapılarak 1 Kasım Dünya Kobanê Günü olarak ilan edilirken, AKP-MHP iktidarı 6 yıl sonra Kobanê Kumpas Davasını açtı. Yetmedi bu davayı partimizin kapatılma gerekçesi olarak sundu. Gizli tanık ifadeleriyle, uydurma iddianamelerle hazırlanan bu davanın bir kumpas davası olduğu her gün yeni bir bilgiyle tescillendi. Adı iktidara yakınlığıyla anılan kişiler mahkeme heyetine başkan olarak atandı. Mahkeme heyeti başkanının suç örgütleri ile olan ilişkileri ifşa edildi. Mahkemeye yeni bir başkan atanmak zorunda kalındı. Yine dosyalarda unutulan gizli bilgi notları ile bu davanın bir kumpas davası olduğu bir kez daha açığa çıktı. Gizli tanık beyanlarının hiçbir somut dayanağının olmadığı ortaya çıktı. Her türlü hukuk skandalının işlendiği bu dava, tüm usulsüzlüklere rağmen devam ediyor. (MA)

Öne Çıkanlar