Hukuk örgütlerinden avukatların gözaltına alınmasına tepki: Siyasi saiklerle yapıldı

Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul'da hukuk örgütleri avukatlara yönelik gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. Açıklamada gözaltıların siyasi saiklerle yapıldığı vurgulandı. Gözaltına alınıp serbest bırakılan Avukat Taylan Savran süreci Artı Gerçek’e değerlendirdi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve birçok hukuk örgütü bugün İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde, Avukat Gülhan Kaya ve Avukat Taylan Savran’ın mesleki faaliyetleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınmalarına ve avukatlardan Gülhan Kaya’nın tutuklanmasına tepki göstererek basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya; Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Sol Hukuk, Sosyal Hukuk, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı ve Yurtsever Hukukçular katıldı.

Avukatlar açıklamanın yapıldığı adliye önünde ‘Savunma Boyun Eğmeyecek’ yazılı bir pankart taşırken “Savunma Susmadı, Susmayacak” sloganları attı.

'MESLEKİ FAALİYETLERE AÇIK TEHDİTTİR'

Gözaltı ve tutuklamalara tepkilerin yer aldığı birçok hukuk örgütünün yaptığı ortak açıklamada; operasyonların siyasi saiklerle yapıldığına vurgu yapıldı. Ortak metinde, 9 Haziran’da İzmir’de gözaltına alınan ve dün tutuklanan Gülhan Kaya’nın müvekkil görüşmeleri, savunma yaptığı dosyaların suçlama konusu haline getirildiği belirtildi. Söz konusu suçlamaları mesleklerine saldırı olarak değerlendiren avukatlar, “Tüm avukatların mesleki faaliyetlerini yerine getirmesinin yargılama konusu haline getirileceğinin açık tehdididir” ifadelerini kullandı.

'SOYUT VE ANLAMSIZ BEYANLARLA GÖZALTINA ALINDIM'

10 Haziran’da gözaltına alınıp bugün savcılık soruşturmasının ardından serbest bırakılan Taylan Savran ise süreci Artı Gerçek’e değerlendirdi. Savran, 8 yıl önce savunmasında yer aldığı dosyadaki müvekkilinin yanında bulunan kişi gerekçe gösterilerek gözaltına alındığını ifade ederek başından geçen süreci “Mesleğimizi kriminalize eden ve avukatlık faaliyetini yasadışı bir faaliyetmiş gibi gösteren soyut ve anlamsız beyanlarla gözaltına alındım” sözleriyle değerlendirdi.

KAYA’NIN DOSYA ANLAMINDA ÖZEL BİR FARKI YOKTUR

Avukat Savran “Bugün savcılık ifadesinde mevcut durumu ve mesleğimizi icra ettiğimizi, ilişkide bulunduğumuz kişilerin neredeyse tamamının müvekkillerimiz olduğunu ve onlara hukuki yardımda bulunduğumuzu ifademde belirttim. Bunun sonucunda savcılık tarafından serbest bırakıldım. Tutuklanan Avukat Gülhan Kaya’nın da dosya anlamında benden özel bir farkı yoktur” sözleriyle aktarırken, Kaya’nın serbest bırakılması için gerekli hukuki mücadeleyi vereceklerini ifade etti.

SEVİMLİ: MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Ortak metnin okunmasının ardından hukuk örgütleri ayrı ayrı söz aldı. İlk olarak söz alan ÇHD’li avukat Güçlü Sevimli, “Uzun zamandır siyasi iktidar toplum muhalefetin ortaklığını yapan, insan hakları mücadelesi veren avukatları sürekli gözaltı ve tutuklamalarla ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bugün de bunun devamıdır. Şunu bilsinler ki toplumsal muhalefetin savunmanlığını yapan avukatlar mücadeleye devam edecekler” dedi.

EKİM: HAK ARAMA MÜCADELESİ BASTIRILMAK İSTENİYOR

Adalet İçin Hukukçular’dan Ahmet Ekim ise iki ay önce Diyarbakır’da yapılan ve birçok avukatın da gözaltına alınmasına hatırlatarak Gülhan Kaya’nın siyasi saiklerle tutuklandığını ifade etti. Ekim, “iktidarın avukatlık mesleğine yaptığı bu saldırı halkın hak arama mücadelesini bastırmaya yöneliktir” diyerek meslektaşlarının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İSTEKLİ: BU SALDIRILAR MESLEĞE DEĞİL MESLEK PRATİĞİMİZE YAPILDI

Son olarak söz alan ÖHD Eş Başkanı Gürkan İstekli “Biz bu saldırıların mesleğe değil mesleki pratiğimize yapıldığını biliyoruz. Çünkü bizler Kürt halkının, sömürülenlerin, ezilenlerin sokak ortasında şu an da etrafımızı saran polisler tarafından işkenceye maruz kalanların yanında olduğumuz için bu saldırılara maruz kalıyoruz. Ancak şunu bilmeleri gerekiyor ki; biz boyun eğen bir gelenekten gelmiyoruz. Biz Şevket Hepözdemirler’in, Tahir Elçi’lerin yolundan geliyoruz ve bu yolda da yürümeye devam edeceğiz. Tüm halkımızın, ezilenlerin ve sömürülenlerin yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

ÖHD üyesi avukatlar, Gülhan Kaya 9 Haziran’da İzmir’den ve 10 Haziran’da da Mustafa Taylan Savra, evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alınmıştı. Dosyalarına gizlilik ve kısıtlama kararı getirilen avukatlardan Gülhan Kaya, savcılık ifadesi alınmak üzere getirildiği İstanbul Adliyesi’nde 12 Haziran’da tutuklanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar