İddia: Dilan-Engin Polat çiftinin avukatı 'etkin pişmanlık' için başvurdu

İddia: Dilan-Engin Polat çiftinin avukatı 'etkin pişmanlık' için başvurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Murat Ağırel, Dilan ve Engin Polat çiftinin kendileri gibi tutuklu olan avukatları Ahmet Gün'ün 'etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini' iddia etti.

Artı Gerçek - SDosyal medyada paylaştıkları lüks yaşantılarıyla dikkat çekmelerinin ardından, haklarındaki vergi kaçırma ve kara para aklama iddiaları nedeniyle tutuklanan Dilan Polat ve Engin Polat soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı.

Gazeteci Murat Ağırel, Polat çiftiyle birlikte tutuklu olan isimlerden biri olan avukat Ahmet Gün'ün bugün savcıya ifade verdiğini duyurdu.

'GÜN, ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANMAK İSTEDİ'

Ağırel'in aktardığına göre, avukat Ahmet Gün'ün 'etkin pişmanlık' yasasından yararlanmak istedi. Ağırel, "Ahmet Gün bugün Savcıya ifade verdi ve etkin pişmanlıktan yararlanmak istedi" ifadelerine yer verdi:

DAHTE FATURALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

DHA'da yer alan haberde Gün'ün ifadesinin ayrıntıları yer aldı. Ahmet Gün'ün 3 saat süren ifadesinde, savcıya sahte faturalar hakkında bilgi verdiği, Dilan Polat, Engin Polat, Sıla Doğu ve Sezgin Polat'ın örgüt içindeki yerlerinden bahsettiği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

İtanbul merkezli 6 ilde 1 Kasım'da düzenlenen operasyonda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 17 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulan Polat çiftinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) ön inceleme raporu hazırlanmış, raporda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenmişti.

Paranın yine aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığının tespitinin ardından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirlemiş, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa'da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemişti.

Soruşturma çerçevesinde çalışmalarını sürdüren ekipler, Dilan ve Engin Polat'a ait bir medikal şirketin Ankara'da başka bir firmaya isim hakkını verdiğini, bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın da ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığını tespit etmişti.

Paraya bloke koyduran ekipler, 4 şüpheliyi gözaltına almış, genişletilen soruşturmada aranan 3 zanlı daha yakalanmıştı.

Soruşturmada Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu şüphelilerden 14'ü tutuklanmış, 9'u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Hakimlik, 27 şirkete ise kayyım atanmasına hükmetmişti.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca Bahçeşehir 1. Kısım Doğa Parkı'nda bulunan Banu Parlak'a ait güzellik merkezinin 1 Ekim'de saat 02.00 ve 04.30 sıralarında motosikletli şüphelilerce kurşunlanmasına yönelik soruşturma kapsamında, Dilan, Engin ve Sezgin Polat, "silahlı saldırıya azmettirme" suçundan da tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar