İHD: Çerkes Soykırımı ve Sürgünü tanınmalı

İHD: Çerkes Soykırımı ve Sürgünü tanınmalı
İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi, Çerkes Soykırımı ve Sürgünün tanınmasını, hafıza merkezlerinin kurulmasını, özür dileme ve kayıpların tazmininin gerçekleşeceği sürecin başlatılmasını istedi.

ADANA - Çerkes Soykırımı'nın 160'ıncı yılı nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'nde basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını okuyan İHD Yöneticisi ve SES Adana Şube Eşbaşkanı Belgin Işık şunları söyledi:

"Kafkasya Bölgesi'nin yerli halkı olan Çerkesler, Çarlık Rusya’sının topraklarını işgal girişimlerine karşı 300 yıla yakın bir direniş sergilemiştir. 21 Mayıs 1864'te Çerkeslerin direnişi kırılmış ve Çarlık Rusya’sı direnişçilerin tamamını soykırım suçu işleyerek yok etmiştir. Sonraki yıllar soykırım suçunun devamı niteliğinde olan zorunlu sürgünle devam etmiştir. Tarihi kayıtlara göre 2 milyona yakın Çerkes nüfus anayurtları olan Kuzey Kafkasya’dan zorunlu sürgüne tabi tutulmuşlardır. Yerlerinde kalmak isteyenlere dil, kültür ve inançlarını değiştirme asimilasyon ve Çarlık toprakları içerisinde sürgün edilme dayatılmıştır"

'İLK ETNİK TEMİZLİK VE SOYKIRIM'

Çerkeslerin yaşadığı soykırım ve sürgünün modern Avrupa tarihinde yaşanan ilk etnik temizlik ve soykırımı olduğunu dile getiren Işık, "Sonraki yıllarda yaşanan Ermeni Soykırımı ve Sürgünü, Kürt Soykırımı ve Sürgünü ile Yahudi Soykırımı ve Sürgünü olaylarında da Çerkes Soykırım ve Sürgününün izlerini görmek mümkündür" diye konuştu.

TANIMA, ÖZÜR, TAZMİNAT TALEBİ

Soykırım suçlarında zamanaşımının söz konusu olmadığını vurgulayan Işık, "İHD olarak soykırıma uğramış tüm halklar gibi Çerkes halkı için de öncelikle yaşadıkları soykırımın dünyaca tanınmasını, hafıza merkezlerinin kurulmasını, onarıcı adaletin yani tanıma, özür dileme ve kayıpların tazmininin gerçekleşeceği sürecin bir an önce başlatılmasını istiyoruz. Çerkes Soykırım günü vesilesiyle başta Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olmak üzere tüm dünyaya sesleniyoruz: Türkiye ve diğer devletler tarafından Çerkes Soykırım ve Sürgünü tanınmalıdır. Çerkes halkının soykırım nedeniyle yaşadıkları kayıpları tazmin edilmelidir" dedi.

Öne Çıkanlar