İletişim Başkanlığı: Jet yakıtı İsrail'in Türkiye topraklarındaki sivil uçakları için

İletişim Başkanlığı: Jet yakıtı İsrail'in Türkiye topraklarındaki sivil uçakları için
'Dezenformasyonla Mücadele' Merkezi, Ticaret Bakanlığı'nın ihracat kısıtlamaları arasında yer alan jet yakıtının 'sadece Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail'e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtı olduğunu' öne sürdü.

Artı Gerçek - Gazze'yi yerle bir eden İsrail ile yapılan ticareti önce reddeden hükümetin tepkilerin ardından açıkladığı 'kısıtlama' kararı beraberinde yeni tartışmaları getirdi. Gazze'ye saldırının 186. gününde alınan 'ticaret kısıtlaması' kararı ile açıklanan liste Türkiye'nin İsrail'in hangi ihtiyaçlarının ne kadar temin edildiğini ortaya koyarken, listede 50’nci sırada yer alan ‘uçak benzini ve jet yakıtı’ adıyla bulunan ürün kamuoyunun tepkisini çekti.

İletişim Başkanlığı'na bağlı 'Dezenformasyonla Mücadele Merkezi' (DMM), bu listeden sonra başlayan "İsrail'in jet yakıtları, Türkiye'den gidiyor" tartışmaya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada bahse konu yakıtın, Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail'e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtı olduğu savunuldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun verilerinde de görülen jet yakıt satışının İsrail savaş uçaklarıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirtilen açıklamada, şunlar yer aldı:

"Bahse konu yakıt, İsrail'e gönderilen bir yakıt değil, tamamen Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail'e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtıdır. Yakıt alan uçakların tamamı yolcu uçağıdır. Kamuoyunun hassasiyetleri üzerinden yürütülen manipülasyon kampanyalarına itibar etmeyiniz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar