İlkay Akkaya'nın Urfa konserinin yasaklanması yargıya taşındı

İlkay Akkaya'nın Urfa konserinin yasaklanması yargıya taşındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2022 20:18
A+ A-
İlkay Akkaya'nın 25 Eylül’de Urfa'da vereceği konserin valilik tarafından yasaklanması kararına karşı yürütmenin durdurulması talebi ile valiliğe dava açıldı.

Sanatçı İlkay Akkaya'nın 25 Eylül’de Urfa'da vereceği konserin valilik tarafından "uygun görülmediği" gerekçesi ile yasaklanması yargıya taşındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Eşbaşkanı avukat Ahmet Atış ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şube Eşbaşkanı avukat Sümeyye Koç, yürütmenin durdurulması talebi ile Urfa Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığı’na Urfa Valiliği hakkında dava açtı.

Dava dilekçesinde konsere 3 gün kala etkinliğin yasaklandığı belirtilerek, yasaklama kararının kamu yararı gözetmediği belirtildi. Sanatçıyı dinleyen hayranlarının siyasi kimliklerinin göz önünde bulundurularak yasak kararının alındığı belirtilen dilekçede, davaya konu yasaklama kararında bir somut gerekçe bulunmadığı kaydedildi.

Yasaklama kararının ölçülülük ilkesine aykırılık teşkil ettiği için iptal edilmesi gerektiği belirtilen dilekçede, alınan yasaklama kararının keyfi olduğu vurgulanarak şu talepler yer aldı: "Dava konusu işlemin, idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması, Valiliğin konser iptaline dair işlemin iptaline karar verilmesini talep ederiz."

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Urfa 2’nci İdare Mahkemesi, dilekçeyi inceleyerek şu kararı verdi: "Dava konusu işlem ile bu isleme dayanak teşkil eden bilgi ve belgelerin okunaklı ve onaylı birer örneğinin istenilmesine, Olayın niteliğine ve davanın durumuna göre yürütmenin durdurulması isteminin, davalı idarenin birinci savunması alındıktan ve ara kararı gereği yerine getirildikten sonra incelenmesine, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20. ve 27. maddesinin 5. fıkrası gereğince savunma ve ara kararı süresinin 7 gün olarak belirlenmesine oy birliğiyle karar verildi."

Sanatçı Akkaya, yürütmenin durdurulması talebi ile yapılan başvuru kararını şu not ile sosyal medya hesabından paylaştı. Akkaya şunları yazdı:

"Yürütmenin durdurulması için yaptığımız başvuruya bugün böyle bir karar çıktı. Bir hafta sonra bakalım sonuç ne olacak. Destek ve dayanışma için yanımızda olan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler."

Öne Çıkanlar