İlk aşama istinaf ve temyiz: Ceza sonrası hukuki süreç nasıl işleyecek?

İlk aşama istinaf ve temyiz: Ceza sonrası hukuki süreç nasıl işleyecek?
Bugünkü karar sonrası, Ekrem İmamoğlu'na siyasi yasak gelmesi için davanın istinaf ve temyiz aşamalarının tamamlanması gerekiyor. Karar kesinleşirse İmamoğlu siyasi yasak nedeniyle 2023 ve 2024 seçimlerine katılamayacak. Yerine İBB Meclisi atama yapacak.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 'kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' suçundan 2 yıl 7 ay ceza verildi.

Mahkeme, İmamoğlu hakkında TCK'nın "Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma"yı içeren 53. maddesinin uygulanmasına da karar verdi.

53. MADDE NEDİR?

TCK'nin 53. maddesine göre, hak yoksunluğu kural olarak, kasten işlenen bir suçtan ötürü hapis cezasına mahkûm olunması durumunda, mahkum olunan hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmayı ifade ediyor.

KARAR İSTİNAF VE TAMYİZDEN SONRA KESİNLEŞECEK

Verilen ceza bir yılın üzerinde olduğu için, İmamoğlu'nun siyasi yasaklı olması söz konusu. Ancak bunun için öncelikle davanın istinaf ve temyiz aşaması bitip bu kararın kesinleşmesi gerekiyor. Bu aşamaların ardından kara kesinleşirse, verilen ceza İmamoğlu'nun 2023 seçimlerindeki olası Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile 2024'teki belediye başkanlığı adaylığı engelliyor.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SON BULACAK

Kararın kesinleşmesi halinde Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul büyükşehir Belediye Başkanlığı da son bulacak. Ancak aldığı ceza görev suçu olmadığı için, istinaf ve temyiz aşamaları sırasında İmamoğlu içişleri bakanlığı tarafından doğrudan görevden alınamayacak. Kararın kesinleşmesi ve belediye başkanlığının sona ermesi ardından ise yerine seçilecek kişi İBB Belediye Meclisi tarafından kendi üyeleri arasından atanacak. Belediye Meclisi'nde AKP ve MHP'nin çoğunlukta olması nedeniyle sonucun iktidar lehine çıkması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar