IŞİD'ten kaçtılar, depremde evleri yıkıldı: Kobanêli Hemi ailesi, kış yaklaşırken destek bekliyor

IŞİD'ten kaçtılar, depremde evleri yıkıldı: Kobanêli Hemi ailesi, kış yaklaşırken destek bekliyor
IŞİD saldırısı nedeniyle Kobanê'den Diyarbakır'a göç eden Hemi ailesi depremde evlerini kaybetti. Bitlis Ahlat'a göç eden ailenin iki çocuğu mevsimlik işçi olarak çalışıyor ve okula gidemiyor. Yardım alamayan Hemi ailesi kış yaklaşırken destek bekliyor.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Maraş’ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.8 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem 11 ili vurdu. Diyarbakır'de 407 kişi öldü, 902 kişi yaralandı. Depremin ardından 185 bin kişi barınma alanlarından yararlandı. Evleri depremde hasar gören binlerce kişi evlerini kentin farklı noktalarına göç etti. Yüzlerce kişi ise hâlâ konteyner kentlerde barınıyor.

ÜÇÜNCÜ KEZ GÖÇ ETTİLER

Kobanêli Hemi ailesi 2014 yılında başlayan IŞİD saldırıları nedeniyle Diyarbakır'a göç etti. Eşini dört yıl önce kanserden kaybeden Ali Hemi, dört çocuğuyla yaşam mücadelesi verirken 6 Şubat depreminde evini kaybetti. Bacakları kırık olan ve bastonla yürüyen Ali Hemi çalışamıyor. Depremin ardından Bitlis'in Ahlat ilçesine göç eden ailenin iki çocuğu mevsimlik işçi olarak çalışıyor ve okula gidemiyor.

‘BİZE HİÇBİR YARDIM ULAŞMADI’

Depremin ardından başvuru yapmalarına rağmen yardım alamadıklarını anlatan Ali Hemi, "Depremden sonraki birkaç gün okulda yatmak zorunda kaldık. Osüreçte bile Kobanê’den geldiğimiz için bize yardım etmeyen görevliler oldu, bunları yaşadık. Göç ettik burada da evimizi deprem yıktı. Halihazırda bize hiçbiryardım ulaşmadı. Dört çocuğumla birlikte Diyarbakır’da dayanamadık. Bitlis’in Ahlat ilçesine geldik. Burada tarla işlerinde çocuklarım çalışıyor.Ben ayağım sakat olduğu için çalışamıyorum" dedi.

‘KIŞIN YAKLAŞMASI BİZİ ÇOK ENDİŞELENDİRİYOR’

6 Şubat depreminin ardından bulabildikleri eşyaları yakıp ısınmaya çalıştıklarını belirten Hemi, kışın yaklaşmasıyla endişe içinde olduklarını dile getiriyor:

"Kışı nasıl geçireceğiz bilemiyorum. Çocuklarıma bakmakta zorlanıyorum. İki değnek ile ancak ayakta kalabiliyorum. Üçüncü kez yer değiştirip göç ettik çocuklarımla. Bitlis’in Ahlat ilçesine geldik. Tarla işlerinde iki kızım çalışıyor ancak bu şekilde ayakta kalmaya çalışıyoruz. Çocuklarım okula da gidemiyor. Kışlık kıyafet lazım, yakacak odun lazım. Hiçbir şeyimiz kalmadı."

Öne Çıkanlar