İstanbul'da kadınlar, kayyıma karşı halaya durdu: 'Viyan Tekçe irademizdir'

İstanbul'da kadınlar, kayyıma karşı halaya durdu: 'Viyan Tekçe irademizdir'
Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı İstanbul'da başlatılan nöbet eylemi bugün de devam etti. Şişhane'de bir araya gelen kadınlar "Kayyıma geçit yok" diyerek Hakkarililerle dayanışma mesajları verdi.

Artı Gerçek - İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlattığı nöbet eylemi 10’uncu gününde devam etti. Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi bugünkü eylemin öncülüğünü yaptı. Kadınlar, “Hakkari için kadınlar nöbette” şiarlı eylemde "Kayyum defol" ve "Jin, jiyan, azadî" yazılı tişörtler giydi.

Kürtçe ve Türkçe "Kadınlar kayyım darbesine karşı direnişte" yazılı pankart açıldı. Alan “İrademe dokunma”, “Benim dilim benim bedenim”, "Dün başardık yarın da başaracağız”, "Eşit temsiliyet, eşit yaşam”, “Deniz Poyraz için adalet”, "Bijî berxwedana zindanan” ve "Viyan Tekçe irademizdir” yazılı dövizlerle donatıldı. Alandan sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları yükseldi.

'KADINLARIN DİRENİŞİ SOKAKLARDA YANKILANIYOR'

Sosyalist Kadın Meclisi’nden (SKM) Serpil Topal, erkek egemen zihniyetin kayyım politikalarıyla kadınların iradesini kırmak istediğine söyledi. Topal, "Kurdistan’dan İstanbul’a kadınların dayanışmasını büyütmek için buradayız. Kadınların direnişi sokaklarda yankılanıyor. Kadın dayanışmasını hiçbir erkek devlet yıkamadı, yıkamayacak. Biz Hakkari'nin yanındayız" dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim, "Kürt halkının iradesine, kadınların iradesine saldırıyor. Baskıyla yıldırmaya çalışıyorlar. Ama güçlü olmadılar, olmayacaklar. Başaramadılar, başaramayacaklar. Bu mücadele, bu direniş bitmez. Biz ne erkeklerin ne de yönetenlerin güdümündeyiz. Özgür yaşayacağız. Van'da başardık. Burada da başaracağız” dedi

'KAYYIMA GEÇİT YOK'

Ekmek ve Gül’den Elif Turgut, "Kayyım demek kadınların, halkların, ezilenlerin, emekçilerin iradesini gasp etmek demektir. Kayyım politikalarıyla kadınların ve çocukların yaşam alanları daraltılıyor. Kayımı kabul etmiyoruz" diye kaydetti.

"Kürt halkının seçme ve seçilme hakkının elinden alınmasına izin vermeyeceğiz” diyen KESK İstanbul Kadın Meclisi’nden Nazife Bayrak Tosu, "Hakkari halkının yanında olacağız. Kadınlar kayyıma geçit vermeyecek” diye konuştu.

Devrimci Parti’den Gamze Taşçı, "Biz kadınlar bu direniş alanlarında bir araya geldik. Bizler kadın mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Kürt kadın hareketinin kayyuma karşı verdiği mücadele hepimiz için bir örnektir. Onun için bizler de buradayız, direneceğiz diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kayyım defol” demek için nöbet eyleminde bulunduklarını söyleyen Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, "Kayyım demek bir bireyi, toplumu, kadınları, çocukları yok etmek demektir. Güçlü bir mücadele güçlü bir direnişle biz bunun karşısında olacağız” diye konuştu.

KADINLAR HALAYA DURDU

Nöbet eylemi müzik dinletisiyle devam etti. MKM sanatçısı dengbêj Xalîde'nin seslendirdiği kilamlarla kadınlar halaya durdu. Kadınlar, havanın kararmasıyla telefon ışıklarını açarak alanı aydınlattı. (MA)

Öne Çıkanlar