İstanbul'da yeni '1 Mayıs' baskınları: 27 gözaltı

İstanbul'da yeni '1 Mayıs' baskınları: 27 gözaltı
İstanbul’da bu sabah yapılan ev baskınlarında 27 kişi gözaltına alındı. Çağdaş Hukukçular Derneği yaptığı açıklamada, 16 kişinin gözaltına alındığı bilgisine ulaştığını belirtti.

Artı Gerçek - İstanbul’da bu sabah yeniden 1 Mayıs’a ilişkin ev baskınları gerçekleşti. Baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gazete Patika muhabiri Ali Kadir Güler'in de gözaltına alınanlar arasında yer aldığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 Mayıs soruşturmasında 39 kişiden 27'sinin gözaltına alındığını açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 1 Mayıs tarihinde ilimizde yaşanılan olaylar nedeniyle 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet, Kamu Görevlisine Mukavemet suçlarından Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan 2024/103266 sayılı soruşturma dosyası kapsamında hakkında işlem yapılan şüphelilere ek olarak olaylara karıştığı sonradan tespit edilen 39 şüpheli şahsın yakalanmasına yönelik 21.05.2024 tarihinde yapılan operasyonel çalışma sonrası 27 kişi yakalanmış olup gözaltı talimatı verilmiştir.”

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği, 16 kişinin gözaltına alındığı bilgisine ulaştığını açıkladı. Devrimci Gençlik Dernekleri, Halk-Der, Kaldıraç Hareketi, TİP ve SMF de baskınların gerçekleştiğini duyurdu.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: 16 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ÇHD paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"2024 1 Mayıs direnişi dosyasından İstanbul'da bu sabah yine ev baskınları yapıldı. Şu ana kadar 8 kişinin gözaltına alındığı bilgisini aldık. Gözaltıların takibi için Vatan Emniyet'e geçeceğiz."

ÇHD, sonraki paylaşımında gözaltı sayısının arttığını belirttti. ÇHD, "Bu sabahki ev baskınlarının 1 Mayıs 2024 soruşturmasında, 39 kişilik yeni bir yakalama kararı üzerinden yapıldığını öğrendik. Tarafımıza ulaşan gözaltı sayısı ise 16" dedi.

TİP: ÇOK SAYIDA YOLDAŞIMIZ GÖZALTINA ALINDI

Türkiye İşçi Partisi tarafından sosyal medyadan yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyen 2 parti üyemiz, Devrimci Gençlik Dernekleri, Halk-Der, Kaldıraç, SEP ve SMF’li arkadaşlarımızla beraber çok sayıda yoldaşımız sabah ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Taksim meydanını kazanacağız, arkadaşlarımızı geri alacağız!"

İstanbul'da daha önce yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 49 kişi tutuklanmıştı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar