İstiklal saldırısı zanlılarının ifadeleri: Ahmet Jarkas, 'Albashir'i taşımamı Kamışlı'dan Halil Menci istedi' demiş

İstiklal saldırısı zanlılarının ifadeleri: Ahmet Jarkas, 'Albashir'i taşımamı Kamışlı'dan Halil Menci istedi' demiş
İstiklal Caddesi'ndeki saldırıyla ilgili tutuklanan Ahlam Albashir’e Ammar Jakras'ın, patlama sonrasında kıyafetlerini değiştirmesi için ses kaydı attığı belirtildi. Albashir'i taşıyan Ahmet Jarkas, "Kamışlı'dan Halil Menci onu taşımamı istedi" dedi.

Artı Gerçek - İstanbul Taksim'deki İstiklal Caddesi'nde pazar günü gerçekleşen bombalı saldırının zanlısı Ahlam Albashir'in kaçmasına yardım ettiği öne sürülen Ahmet Jarkas hakimlik ifadesine, Albashir'i Kamışlı'dan Halil adlı kişinin isteği üzerine taşıdığını söyledi.

Saldırının ardından Albashir’le birlikte 51 kişi gözaltına alındı. 49 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılıkta işlemlerinin ardından Albashir’in da aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklanma talebiyle, üç şüpheli ise adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

29 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLECEK

Savcılık tarafından serbest bırakılan 29 şüpheli ise sınır dışı edilecek. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 17 şüpheli hakimlikçe tutuklandı. Üç şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'POLİSE BİLDİRMEK İSTEDİK...'

Şüphelilerin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinde ifadeleri ortaya çıktı. Şüphelilerden Ammar Jakras, korsan taksicilik yaptığını belirterek, "Halil Menci onu taşımamı istedi. Halil, Suriye Kamışlı’da oturuyor. Bana sadece onu taşımam söylendi. Yakalandığım yer komşumuzun evidir. Biz olaydan sonra evdeyken onun fotoğrafını gördüğümüzde polise bildirmek istedik ancak biz bildirmeden polis geldi’’ dedi.

Albashir'in saldırıdan sonra Ahmet Jarkas'la birlikte Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'ne gittiği ortaya çıkmıştı.

'YURT DIŞINA GİDECEĞİNİ SÖYLEDİ'

Diğer şüpheli Mahmud H. savunmasında, “Türkiye’de yeniyim söz konusu evde oturuyorduk. Hatice yanında kara bir kızla geldi. Oğlu Ahmet’in getirdiğini, yurtdışına gideceğini söyledi. Emine’nin kızı olmuştu onu görmeye gelmiştik. Bombayı patlatan kadın eve gelen kadın olduğunun farkında bile değildim. Ammar ve Bakar telefonda birbirlerine bir şey gösterdi. 10 dakika geçti Zekariya’nın küfürlerini duydum 'Siz kimi eve getirdiniz? Ben polisi arayacağım telefonu getirin’’ dedi. Ardından polisler geldi’’ diye konuştu.

ÜÇ SUÇTAN TUTUKLAMA TALEBİ

Nöbetçi İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği şüphelilerin “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak”, “çocuğa karşı bombalama veya silah kullanarak tasarlayarak öldürme”, “çocuğa karşı bombalama veya silah kullanarak tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçlarından savcılık tarafından tutuklama talebiyle sevk edildiğini belirtti.

Tutuklama gerekçesinde hakimlik, şüpheli Albashir’ın olay günü Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi'nde patlayıcı bombayı bırakması sonucu Yusuf Meydan, Ecrin Meydan, Adem Topkara, Elif Topkara, Arzu Özsoy, Mukaddes Elif Topkara’nın hayatını kaybettiğini ifade etti. Gerekçede eylemin 'PKK/KCK/YPG bölücü terör örgütü tarafından ülkenin devlet, birlik ve bütünlüğünü bozma amacıyla planlandığını' yazıldı. Şüpheli Ahlam Albashir’ın, Ahme Jammar tarafından saklanmak üzere Esenler’de bulunan bir eve götürüldüğü, bu kapsamda Ahmet Jammar'ın da Albashir ile birlikte hareket ettiği belirtildi. Gerekçenin devamında, Şüpheli Albashır’ın Küçükçekmece’de evde birlikte Ammar Jarkas, Bakar C., Hadir C., Mahmud H., Muhammed Ş., Zekariya M.Ş., Hatice El K. ve Mesut H. İle yakalanmaları nedeniyle Albashır’ın eylemine fiilen iştirak ettikleri ifade edildi.

ALBASHIR’A KIYAFETLERİNİ DEĞİŞTİRMESİ İÇİN SES KAYDI ATMIŞ

Ayrıca şüpheli Zekariya M.Ş. dosya kapsamında yakalanan başka bir şüpheli ile telefon üzerinden irtibat kurduğu, şüpheli Ammar’ın, Ahlam Albashir ile birlikte hareket eden Bilal Hasan’ı arabayla Edirne’ye götürdüğü anlatıldı. Tutuklama gerekçesi, Ammar Jarkas’ın patlamaya ilişkin Whatsapp yazışmaları ve Albashir’in olay sonrası kıyafetlerini değiştirmesi için ses kaydı atması olarak belirtildi.

Mahmud H.’nin ise olaya ilişkin Whatsapp yazışmalarının tespit edilmesi gerekçe olarak gösterildi. Son olarak hakimlik, şüphelilere isnat edilen suçun üst sınırına göre, kaçmaları, delilleri karartma şüphelerinin bulunması ile suçun ağırlığı ve önemi dikkate alarak şüphelilerin tutuklanmalarına karar verdi. (HABER MERKEZİ - DHA)

Öne Çıkanlar