İsveç'in Ankara Büyükelçisi Herrström, Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı

İsveç'in Ankara Büyükelçisi Herrström, Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç'in Ankara Büyükelçisi Herrström, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Görüşmede, bir göstericinin cumartesi günü Türkiye'nin İsveç'teki büyükelçilik binası önünde Kuran yakma talebi ve Kürtlerin yapacağı eylem konuşuldu.

Artı Gerçek - İsveç polisi, bir göstericinin cumartesi günü Türkiye'nin İsveç'teki büyükelçilik binası önünde protesto gösterisi düzenleyerek Kuran yakama talebine izin verdi. Kararın ardından, İsveç'in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström'ü Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

İsveç'in bu tutumunun kabul edilemez olduğunu belirten diplomatik kaynaklar yapılan görüşmede, kutsal değerlere hakaretin “demokratik haklar” kisvesi altında savunulamayacağının vurgulandığını kaydetti. Eyleme müsaade edilmemesini beklediklerini dile getiren hükümet yetkilileri, söz konusu provokatif eylemin en güçlü şekilde kınadığının da altını çizdi.

Cumartesi günü İsveç'teki Kürtlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı bir gösteri yapacaklarını duyduklarını belirten hükümet yetkilileri, "terör örgütleri ve yandaşlarının propaganda faaliyetlerine izin verilmesinin Üçlü Ahitname’nin açık ihlali olduğu belirtilmiştir" ifadelerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar