İsviçre, 'tüketmeyin' uyarısı yapmıştı... Beypazarı: Değerlerimiz, Dünya Sağlık Örgütü parametlerine uygun

İsviçre, 'tüketmeyin' uyarısı yapmıştı... Beypazarı: Değerlerimiz, Dünya Sağlık Örgütü parametlerine uygun
İsviçre'nin Beypazarı marka maden suyunda 'aşırı seviyede bor' tespit ettiğini açıklamasının ardından firmadan ilk açıklama geldi. Ülkelerin farklı bilimsel metotlar kullanabileceğini belirten firma, değerlerin DSÖ parametrelerine uygun olduğunu savundu.

Artı Gerçek - İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Beypazarı maden sularında aşırı yüksek miktarda bor minerali tespit edildiği açıklamasının ardından başlayan tartışmalar sürerken firmadan ilk açıklama geldi.

Ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetlendiğini belirten Beypazarı firması, yapılan haberleri art niyetli olarak gördüklerini açıkladı. Farklı ülkelerin içme suyu testlerinde farklı bilimsel metotlar kullandığını ifade eden firma, ürünlerindeki bor madeni miktarının Dünya Sağlık Örgütü'nün parametrelerine uygun olduğunu savundu.

'İTHAMLAR ASILSIZ'

Yapılan açıklama şöyle:

Bir kısım sosyal medya mecralarında İsviçre kaynaklı bir habere dayandırılarak markamız Beypazarı Doğal Maden Suyu hakkında haksız ve gerçek dışı dezenformasyon amaçlı yayınlar yapılarak ürün içeriğindeki bor miktarının yüksek olduğu ve sağlığa zararlı olduğu yönünde asılsız itham ve içerikler paylaşılmıştır.

Bu tür kötü niyetli ve haksız ithamlar ile ilgili tüketicilerimizi aydınlatmak ve doğru bilgileri aktarmak isteriz. Ülkemizin %100 yerli ve milli değeri olan "BEYPAZARI" markası uluslararası arenada hızla büyümektedir. Firma olarak 30'u geçkin ülkeye ihracat yaparak Türkiye, Avrupa ve Dünya kalite ödülleri almış, ISO 22000; ISO 9001; ISO 14001; ISO 45001; FSSC 22000 ve ESMA kalite sertifikalarına sahip olan ve sektörde saygın bir yere sahip olan bir markayız. Şirketimiz ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır.

'BOR MİKTARI İÇİN FARKLI REHBER DEĞERLER BELİRLEMİŞLERDİR'

Farklı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar içme suyuyla ilgili kalite standartlarını belirlerken farklı bilimsel verilere ve politik yaklaşımlara dayanarak değişiklikler yapabilirler. Bu politika ve yaklaşımlar, hangi bilimsel çalışmanın temel alındığı, tüketim alışkanlıklan, vücut ağırlıkları ve diğer faktörlere göre değişiklik arz etmektedir. Başka uluslararası kuruluşlar da içme suyundaki bor miktarı için farklı rehber değerler belirlemişlerdir.

İçme suyundaki bor için sağlık temelli düzenleyici sınırlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2,4 mg/L, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Konseyi tarafından 4 mg/L ve Avrupa Birliği tarafından 1 mg/L olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (U.S. EΡΑ) ise içme suyundaki Bor minerali için bir düzenleyici sınırlama belirlememiş ancak ömür boyu
sağlık danışma değerini 5 mg/L olarak belirlemiştir.

'DSÖ PARAMETRELERİNE UYGUN'

Firmamız, Türkiye'deki Doğal Mineralli Sular Yönetmeliğine ve uluslararası standartlara uygunluğunu açıkça beyan eder, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen parametrelerin tamamında uygun değerler içinde olduğumuzu vurgularız. Haberin İsviçre kaynaklı olmasına rağmen, bu haberin yerel basında "yüksek değer çıktı" şeklinde sunulmasının, bilgiyi yanlış algılamaya yönelik bir çaba olduğunu düşünüyoruz.

Önceki yıllarda İsviçre akredite analiz laboratuvan EUROFİNS tarafından yapılan bor analiz sonucunu da paylaşarak, şeffaf ve doğru bilgi aktarımını sağlamaya önem verdiğimizi belirtmek isteriz. (analiz sonucu sapma değeri ile birlikte 0,80 mg/lt ye denk gelmektedir)

Tüm bu olumsuz haberlere ve yanlış algı oluşturma çabalarına rağmen yanımızda olan, güvenini koruyan, desteğini esirgemeyen değerli ve bilinçli tüketicilerimiz ile doğru haberi paylaşabilmek
adına bizlerle iletişime geçen kıymetli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar