Kabataş'ın 115 yıllık Pilav Günü organizasyonu mezunların elinden alındı

Kabataş'ın 115 yıllık Pilav Günü organizasyonu mezunların elinden alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Kabataş Erkek Lisesi'nin 115 yıllık Geleneksel Pilav Günü'nün organizasyonu, okul müdürünü protesto çağrıları sonrası mezunların elinden alındı.

Artı Gerçek - Kabataş Erkek Lisesi mezunlarının 115 yıldır düzenlediği Geleneksel Pilav Günü'nün organizasyonu, okul yönetimi tarafından mezunların elinden alındı. Engellemeye gerekçe sunulmazken; bu kararın okul müdürü Muharrem Bayrak'ı protesto çağrıları sonrası gelmesi dikkat çekti.

Türkiye, uzun yıllardır üniversitelerin mezuniyet törenlerinin, festivallerin, konserlerin ve etkinliklerin yasaklanmasıyla karşı karşıya. Henüz dün İstanbul'da 'Pride' filminin gösteriminin yasaklanması nedeniyle film izlemeye gelenler gözaltına alınmışken bugün ise bir engelleme haberi de Kabataş erkek Lisesi'nden geldi.

ORGANİZASYON MEZUNLARIN ELİNDEN ALINDI

115 yıldır geleneksel haline gelen ve Kabataş Erkek Lisesi mezunları tarafından düzenlenen Pilav Günü'ne okul yönetimi el attı. Yönetim, Geleneksel Pilav Günü'nün mezunlar tarafından düzenlenmesini engelledi.

Yönetimin bu hamlesi Kabataş Erkek Liseliler Derneği'nin sosyal medya hesabından yapılan 'okul yönetimini protesto' çağrısının ardından geldi.

'DEMOKRATİK EYLEM HAKKIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ'

Kabataş Erkek Lisesi’ne iki yıl önce atanan müdür Muharrem Bayrak'ın etkinlikleri yasaklaması ve okul yurtlarındaki cemaat toplantılarına göz yumduğu iddiaları sonrası Geleneksel Pilav Günü'nde protesto kararı alan mezunlar, sosyal medya hesaplarından şu açıklamayı yaptı:

"Okulumuzda son 2 yılda gerçekleşen değerlerimizi ve kültürümüzü hedef alan iş ve olaylara karşı Pilav Günü’nde okul yönetimini protesto etme çağrısı yapmıştık. Eskiden olduğu gibi okulumuzda öğrenci kardeşlerimizle ve mezunlarımızla bir araya geldiğimiz düzenli etkinliklerimizin yeniden başlatılmasını ve bunu bir protokol haline getirilmesini talep ettik. Çözüm için KELEV Başkanı Ahmet Çağlar ile iletişime geçildiğinde ise konuyu kişiselleştirerek, derneğimiz ile görüşmeyi reddetti. Gelinen noktada görünen o ki; okul yönetimince yapılan Kabataş Erkek Lisesi kimliğini hedef alan sıradanlaştırma ve kültürsüzleştirme çalışmalarına; KELEV ve birlikte hareket ettikleri, sonradan türeyen dernekler, okulda kendilerine alan açılması karşılığında göz yummakta hatta okul yönetimini desteklemektedir. Bu aşamada çözümsüzlüğü seçenlere karşı demokratik eylem hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.”

BirGün’den Umut Serdaroğlu'na konuşan bir öğrenci velisi, Muharrem Bayrak’ın okul yurtlarında cemaat sohbetlerine göz yumduğunu belirterek “Bu olay fotoğraflarla zaten belgelendi. Kabataş’ın en önemli geleneği pilav günleridir. Bu sene okul yönetimi, etkinliği mezunların elinden alarak kendilerinin düzenleyeceğini söyledi. Son dakikaya kadar gününe ilişkin bir bilgi paylaşılmadı” dedi.

AKILLARA CAĞALOĞLU'NDAKİ PROTESTOLARI GETİRDİ

Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Muharrem Bayrak'ın kendisine yönelik düzenlenecek protesto sonrası Geleneksel Pilav Günü'ne ilişkin verdiği bu karar akıllara Cağaloğlu Anadolu Lisesi protestosunu getirdi. Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin mezunları, kızının 6 yaşındayken "evlendirme" adı altında istismarına yol açan Hiranur Vakfı kurucusu ve tarikat lideri Yusuf Ziya Gümüşel'i savunan paylaşımlar yapan okul müdürü Cafer Koçyiğit'i mezuniyet töreninde konuşma yaptığı sırada sırtlarını dönerek protesto etmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar