Kandilli Rasathanesi beklenen İstanbul depremi için tarih verdi: 'Yedi yıl içerisinde'

Kandilli Rasathanesi beklenen İstanbul depremi için tarih verdi: 'Yedi yıl içerisinde'
Yayınlanma:
A+ A-
Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat, yaptığı açıklamada, "7 sene içerisinde yüzde 64 olasılıkla İstanbul'da 7'nin üzerinde bir deprem olacak" dedi.

Artı Gerçek - 40 binden fazla kişinin vefat ettiği Maraş depremleri ve dün meydana gelen Hatay depremlerinin ardından İstanbul'da beklenen depremin tarihi de merak konusu oldu. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat yaptığı açıklamada, “7 sene içerisinde yüzde 64 olasılıkla İstanbul’da 7’nin üzerinde bir deprem olacak” ifadelerini kullandı.

'7'NİN ÜZERİNDE BİR DEPREM'

Haber Global'e konuşan, Doğan Kalafat’ın İstanbul depremi ile ilgili konuşması şu şekilde:

“Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın orta kesiminde de bir deprem olabilir. Ancak Marmara Denizi kaynaklı bir olacaktır. Bunun tehlikesi bellidir. Marmara'da fay oradan geçti buradan geçti konuşmamıza gerek yok. Marmara Denizi'nin içerisinde geçen bir kol. Bu kol 7'nin üzerinde bir deprem üretecektir. Bunun yeri bellidir ama zamanını söyleyebilmemiz mümkün değil. Yalnızca yapabileceğimiz istatiksel çalışmalardır. Bu da işte 2030'a kadar yüzde 64 olasılık, 2050'ye kadar yüzde 75 olasılık 2090 kadar yüzde 95 olasılıkla bu deprem olacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar