Kandilli Rasathanesi'nden açıklama: Genel görüşümüz Marmara depremini tetiklemeyeceği yönünde

Kandilli Rasathanesi'nden açıklama: Genel görüşümüz Marmara depremini tetiklemeyeceği yönünde
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Haluk Özener, Türkiye'deki her fay hattının aktif olduğunu belirtti. Düzce depreminin Marmara depremini tetiklemeyeceğini söyleyen Prof. Dr. Özener, ‘Depremin artçıları yaklaşık bir hafta içerisinde azalarak sönümleneceği düşüncesindeyiz’ dedi.

Artı Gerçek-Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından, çarşamba saat 04:08'de merkez üssü Sarıdere-Gölyaka-Düzce'de meydana gelen depremle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, açıklamalarda bulundu. Düzce’de meydana gelen depremin onlar için sürpriz olmadığını söyleyen Prof. Dr. Özener, “Bu depremin Marmara depremini etkileyip etkilemeyeceği merak konusu. Bizim genel görüşümüz Marmara depremini tetiklemeyeceği yönünde” dedi.

17 Ağustos ve 12 Kasım Düzce depremleriyle dün meydana gelen depremin yeri aynı noktada olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haluk Özener şunları ifade etti:

“Aslında bu deprem Kuzey Anadolu Fayı'nın Düzce ve Dokurcuk fayı olmak üzere Bolu civarında iki kola ayrılıyor. Hemen Düzce fayının batısında Karadere fayı bulunmakta. Deprem aslında Düzce Vadisi'nde diyebiliriz. Orada birçok irili ufaklı fay bulunmakta. O fayların üzerinde 7-8 kilometrelik parçayı kırdı diyebiliriz. Bizim için sürpriz olan bir deprem değil. Burada birçok irili ufaklı deprem üretebilecek aktif fay hattı var. Bu depremde bunların birinin üzerinde oldu.”

‘ÜLKEMİZ DİNAMİK BİR ÜLKE VE TÜRKİYE'DEKİ HER FAY HATTI AKTİF HALDE’

Düzce’de meydana gelen depremin Marmara depremini tetiklemeyeceğini belirten Prof. Dr. Özener şunları söyledi:

"Depremin artçılarına bakarsak bugün sabah 09.00 itibarıyla büyüklüğü 1.2'nin üzerinde olan 162 tane artçı depremimiz var. Bunların en büyüğü 4.4 büyüklüğünde. Büyüklük grafiğine baktığımızda 4.4'lük bir tane 3.9'luk artçımız var. 3'ün üzerinde 3 tane artçı deprem meydana geldi. Onun dışındaki deprem büyüklükleri genelde 1 - 2 yoğunluğu olarak sıralanmakta. Bu depremin artçıları yaklaşık bir hafta içerisinde azalarak sönümleneceği düşüncesindeyiz. Depremin lokasyonuna baktığımız zaman Kuzey Anadolu Fay hattında olduğunu görüyorsunuz. Bu depremin Marmara depremini etkileyip etkilemeyeceği merak konusu. Bizim genel görüşümüz Marmara depremini tetiklemeyeceği yönünde. Aslında ülkemiz dinamik bir ülke ve Türkiye'deki her fay hattı aktif halde.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar