'Kanunlar kadını katili olacak kişiyle uzlaşmaya zorluyor'

'Kanunlar kadını katili olacak kişiyle uzlaşmaya zorluyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Şubat 2020 03:26
A+ A-
CHP'li Çakırözer Ayşe Tuba Aslan'ın ailesiyle birlikte düzenlediği basın açıklamasında, savcılığın Ayşe Tuba Arslan'ı katili ile uzlaştırma masasına oturtmaya çalıştığını açıkladı.

Şiddete uğrayan kadınların saldırganla uzlaşmaya zorlanması, Eskişehir'deki Ayşe Tuba Arslan cinayetinin ardından yeniden gündemde.

CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, Ayşe Tuba Aslan'ın annesi Meral Sondikme, babası Serdar Arslan ile birlikte Meclis'te düzenledikleri basın açıklamasında, kadının saldırgan ile uzlaşmaya zorlanmasının yasaklanması için hazırlanan kanun teklifinin gerekçelerini anlattı.

Gözyaşlarına hakim olamayan anne Meral Sondikme, "Kızım eceli ile ölmedi. Çok yaralıydı. 45 gün bekledim. Ama artık gitti" derken baba Serdar Arslan'da, "Benim ciğerim yandı. Başka ocaklar sönmesin. İnşallah bu caydırıcı kararlar bunun önüne geçer" derken gözyaşlarına hakim olamadı.

'ŞİDDETİN UZLAŞTIRMASI OLAMAZ'

Şiddette uzlaştırmanın yasaklanması için 2 ayrı kanun teklifi hazırlayan Utku Çakırözer, boşandığı eşinden gördüğü şiddet, hakaret ve tehditler üzerine 23 kez suç duyurusunda bulunan Ayşe Tuba Arslan’ın, Eskişehir 2. Aile Mahkemesi’ne yaptığı son başvuruda 'Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz' sözlerini hatırlatarak başladığı konuşmasında, mahkemenin verdiği uzaklaştırma kararlarının ihlal edilmesine karşın yine her defasında yeniden uzaklaştırma kararı aldığını ve saldırganın kanunda öngörülen zorlayıcı hapis cezasına ise 1 gün bile çarptırılmadığını söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün, Ayşe Tuba Aslan cinayetiyle ile ilgili olarak yaptığı 'Hangi aşamada ne eksiklik varsa düşünülmesi gerektiği' yönündeki sözlerine, 'savcılık Ayşe Tuba'yı katili ile uzlaştırma masasına oturtmaya çalıştı' sözleriyle yanıt verdi:

"Ayşe Tuba Arslan’a hiç yardım edilmedi. Çünkü savcılık, suç duyurularında onu, katili ile uzlaştırma masasına oturtmaya çalıştı. Bu onu göz göre göre ölüme itmekti. Adalet Bakanı ‘kadın cinayetlerine sessiz kalınamaz’ diyor. Ama Adalet Bakanlığı kadın ile saldırganın uzlaştırma masasına oturması için talimat veriyor. İşte eksiklik bu. Adalet Bakanı’nın sözleri ile, ‘Adaletin son bir çareyle kapısına gelen kadının feryadına sessiz kalmasının’ nedenlerinden biri kadınların olası katilleri ile uzlaşmaya zorlanması.

 

 

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN UZLAŞTIRMAYI YASAKLAMASINA RAĞMEN, KANUN KADINI UZLAŞMAYA ZORLUYOR'

Çünkü iki yasadaki bazı boşluklar kadınların şiddete uğramasına, öldürülmesine yol açıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin kadına karşı her türlü şiddette uzlaştırmayı yasaklamasına rağmen Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki boşluk kadını uzlaşmaya zorluyor. Kurulmaya çalışılan her masa kadının mağduriyetini arttırıyor, saldırganın yargılanma sürecini uzatıyor. İşte bu iki teklifle kadına yönelik her türlü şiddette uzlaştırma yolunun yasaklanmasını amaçlıyoruz." 

CHP'li Çakırözer, Ayşe Tuba Arslan’ın onlarca kez suç duyurusunda bulunmasına rağmen ileride katili olacak saldırganla uzlaştırmaya zorlanmasının nedeninin İstanbul Sözleşmesi ile kanun arasındaki çelişki olduğuna vurgu yaptı.

'ÖNCELİK AİLEYİ DEĞİL ŞİDDETE UĞRAYAN KADINI KURTARMAK'

Kanun teklifi için Meclis'teki diğer partilerin de destek vereceklerini umduklarını ifade eden Çakırözer, amaçlarının polisin, savcının, hakimin, uzmanların öncelikli olarak aileyi değil şiddete uğrayan kadını kurtarmak için devreye girmelerini sağlamak olduğunu belirtti:

"Arabuluculuk ve uzlaştırma şiddetin, tehdidin, hakaretin zedelediği aile hukukunda uygulanamaz. Böyle bir ilişki, arabuluculukla uzlaştırma ile uzatılmaya zorlanırsa sonuç sadece şiddeti arttırır. Kadına yönelik şiddetin uzlaştırması olmaz. Kadın, kendisine şiddet uygulayan, hakaret eden, kendisini tehdit edenle uzlaşmaz, uzlaşamaz. Bu kanun tekliflerinin amacı sistemin, kadına yönelik şiddetin ‘aile içi bir mesele’ olarak görülmesini engellemek. Polisin, savcının, hakimin, uzmanların öncelikli olarak aileyi değil şiddete uğrayan kadını kurtarmak için devreye girmelerini sağlamak. Meclis’teki diğer partilerin de bu teklifimize destek vereceklerini umuyoruz."

(HABER MERKEZİ)