KESK'ten bütçe protestosu: 'İnsanca yaşayacak ücret istiyoruz'

Yayınlanma:
A+ A-
KESK, Meclis'te görüşülen 2024 bütçesine karşı birçok ilde eylem yaptı. Eylemlerde "İktidarın kendi eliyle yarattığı enkazın tüm faturasını emekçilere, halka yıkmak istediği bu bütçeyi kabul etmiyoruz" denildi.

Artı Gerçek - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Meclis'te görüşülen 2024 yılı bütçesine karşı "Emekten yana demokratik halk bütçesi” talebiyle birçok ilde eylemdeydi.

'AYIN SONUNU GETİREMİYORUZ'

İZMİR

Eski Sümerbank önündeki eylemde konuşan KESK Merkez Yönetim Kurulu üyesi Gönül Kural, açıklamada şunları söyledi:

"Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek hayat pahalılığı TÜİK enflasyonunu katlıyor. Dört kişilik bir aile üç öğün kişi başına bir çay bir simit tüketse bile aylık 7 bin 200 TL ediyor. Açlık sınırı 16 bin TL’ye, yoksulluk sınırı 49 bin TL’ye dayandı. En düşük ev kirası bile asgari ücreti aşıyor. Dolayısıyla aldığımız ücretle-maaşla ayın sonunu getiremiyoruz. En temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için borçlanıyoruz. KESK olarak iktidarın kendi eliyle yarattığı enkazın tüm faturasını emekçilere, halka yıkmak istediği bu bütçeyi kabul etmiyoruz."

whatsapp-image-2023-11-15-at-15-45-01.jpeg

'ASLAN PAYI SERMAYEYE, PATRONLARA GİDECEK'

MERSİN

Maliye Binası önündeki eylemde KESK üyeleri 'Savaşa sermayeye değil, emekçiye bütçe', 'Gelirde adalet, vergide adalet', 'Madem büyüyoruz, payımızı istiyoruz' dövizleri taşıdı. BES Mersin Şube Başkanı Kemal Göçmen, "Bütçe teklifine göre önümüzdeki yıl devletin her 100 TL’lik giderinin 89 TL’si vergilerden karşılanacak. Bütçeden aslan payı ne eğitime ne sağlığa, sermayeye, patronlara gidecek" diye konuştu. Eyleme destek veren HEDEP Mersin Milletvekili Perihan Koca da "Sermayeyi ihya ederken halka da 'Biraz daha dişinizi sıkın' diyorlar. Bu bütçeyi savaşa, saraya, kendi ceplerine ayırmayı tercih ediyorlar" dedi.

whatsapp-image-2023-11-15-at-15-44-44.jpeg

'HEPİMİZLE DALGA GEÇİYORLAR'

ADANA

İsmet İnönü Parkı'ndaki eylemde konuşan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eser Demirçin, "2023 için vaat ettiğimiz hedeflere 30 yıl sonra ulaşacağız' diyerek hepimizle dalga geçiyor. Oysa 'yeni', 'rasyonel' diye sundukları modelin cilasını kaldırdığımızda da altından yine çalışanları ve halkı daha fazla yoksulluğa itmeyi hedefleyen bir saldırı dalgası çıkıyor. Saldırı dalgası bugün Orta Vadeli Program, Kalkınma Planı ve bütçe kanun teklifinden oluşan Bermuda Şeytan üçgeni ile sürüyor. Kısacası eski dedikleri modelde cebimize giren, ücretlerimizi buharlaştıran el, yeni dedikleri ekonomik modelde bugün boğazımıza sarılmaya çalışıyor” diye konuştu.

whatsapp-image-2023-11-15-at-15-44-13.jpeg

'51 MİLYON KİŞİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR'

ANTEP

Vergi Dairesi önünde toplanan KESK üyeleri adına açıklama yapan Büro Emekçileri Sendikası Kadın Sekreteri Miyase Karatay, "Emeği ile geçinen kesimler olarak, halk olarak her geçen gün daha fazla yoksullaşıyoruz. Daha fazla güvencesiz hale getiriliyoruz. İşsizlerin sayısı 9 milyona ulaştı. Her beş gençten biri, her üç kadından biri işsiz. Bugün enflasyon sırlamasında bizden sonra gelen Macaristan'ı beşe katlıyoruz. 85 milyonunun 51 milyonu açlık sınırının, 32 milyonu ise yoksulluk sınırı altında yaşam savaşı veriyor" dedi.

whatsapp-image-2023-11-15-at-15-45-19.jpeg

'BÜTÇEDEN HAKKIMIZI İSTİYORUZ'

BURSA

Vergi Dairesi Başkanlığı önünde yapılan açıklamada konuşan Büro Emekçileri Sendikası Bursa Şube Başkanı Uğur Canavar, "Kamu emekçileri maaşlarını aldılar ama ellerinde ne kaldı? Krediye, kredi kartına, ev kirasına, gıda harcamalarına, faize derken buharlaşıp gitmedi mi? Bizler öncelikle insanca yaşanabilecek bir temel ücret istiyoruz. Bizler bütçenin yüzde 75’ini vergileriyle oluşturan emekçiler olarak bütçeye tarafız, bütçe hakkımızı istiyoruz" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-11-15-at-15-43-39.jpeg

Öne Çıkanlar