Liderlerden 'İstanbul Sözleşmesi' tepkisi: İktidarımızda 24 saat içinde tekrar yürürlüğe koyacağız

Liderlerden 'İstanbul Sözleşmesi' tepkisi: İktidarımızda 24 saat içinde tekrar yürürlüğe koyacağız
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Temmuz 2022 21:53
A+ A-
İstanbul Sözleşmesi feshinin iptali için açılan davanın reddine ilişkin, muhalefet partilerinden tepki geldi.

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi‘ni fesheden Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini reddederek sözleşmeden çekilme kararını hukuka uygun buldu. Muhalefet liderleri açıklama yaparak karara tepki gösterdi.

KILIÇDAROĞLU: 24 SAAT İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE KOYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, öğrenim kredilerinin geri ödemelerinin, herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi rakamı üzerinden yapılacağına ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "O mesele bitti, bu ülkenin daha önemli sorunları var, onlarla ilgileneceğiz. Gündemimizde yeni sorunlar var." diye konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu, Danıştay'ın, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı'nın iptali istemini reddettiği belirtilerek değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Bu millete sözüm var, iktidar olduğumuzda, Allah'ın izniyle olacağız halkın takdiriyle, ilk bir hafta içinde, hatta 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni tekrar yürürlüğe koyacağız." ifadesini kullandı.

AKŞENER: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YENİDEN YAŞAYACAK

Kararla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, "Bugün, kirli bir zihniyeti memnun etmek için verilen bu siyasi karardan sonra; Kadınlara yönelik her türlü şiddette, cübbelerini ilikleyip o imzayı atan parmakların izi olacak. Ama #AzKaldı.Biz geleceğiz ve İstanbul Sözleşmesi yeniden yaşatacak!" dedi. 

BEŞTAŞ: BU DAVA BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Danıştay tarafından verilen kararın hukuki olmadığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. #İstanbulSözleşmesi için hukuki ve siyasi olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu dava biz bitti demeden bitmez. #İstanbulSözleşmesindenVazgeçmiyoruz" dedi.

DEVA: KABUL EDİLEMEZ

DEVA Partisi Kadın Kolları'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Bağımsız ve tarafsız yargı yine işlemedi. 'Cumhurbaşkanına devletin başı sıfatına istinaden tanınmış olan takdir yetkisi' gerekçesi ile milletin iradesi ve hukukun üstünlüğü hiçe sayılmıştır. Danıştay kararı kabul edilemez.Şiddetle mücadelemiz devam edecek" denildi.

YENEROĞLU: İLK İŞLERİMİZDEN BİRİ

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustaaf Yeneroğlu, paylaşımlarında "İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı kararı ile feshinin Danıştay tarafından hukuka uygun bulunmasını hukukla izah etmek mümkün değil. Cumhurbaşkanı'nın yargıyı fiilen kendisine tabi hale getirmesi ve yargıçların bu durumu gönüllü olarak kabul etmesinin sonuçlarından birisi. Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca kanun hükmünde sayılan bir uluslararası sözleşmenin Cumhurbaşkanı kararı ile feshedilmesi mümkün değildir. Cumhurbaşkanı kararının dayanağı olarak da Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin gösterilmesi ayrı bir garabettir. Bu türden nafile çabalar kaçınılmaz akıbeti değiştiremez. Ülkemiz bu karanlık günleri ilk seçimde aşacaktır. İktidara geldiğimizde yapacağımız ilk işlerden biri, İstanbul Sözleşmesini yeniden yürürlüğe sokarak sözleşmenin gereklerini güçlü bir şekilde uygulamak olacaktır" tepkisinde bulundu.

CHP KADIN KOLLARI: SARAY İRADESİ MECLİS'İN ÜZERİNDE TUTULDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi feshinin iptali için açılan davanın Danıştay 10’uncu Dairesi tarafından reddedilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yetkide ve usulde paralellik ilkesinin yok sayıldığını söyleyen Nazlıaka, "Danıştay 10’uncu Dairesi ‘Padişahım sen çok yaşa!’ dedi. Anayasa bir kez daha ayaklar altına alındı. Saray’ın iradesi Meclis’in iradesinin üzerinde tutuldu" diye belirtti.

‘ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURACAĞIZ’

Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak, karara itiraz edeceklerini ifade eden Nazlıaka, "İç hukuk tükendiği takdirde Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız. Hukuki mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Her koşulda ilk seçimlerden sonra kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden uygulamaya koyacağız. O zamana katledilen ve şiddet gören tüm kadınların vebali tek adamın sorumluluğundadır" dedi.

Öne Çıkanlar