Kızıltepe'de kayyım 106 milyon borç ve sadece 14 personel bıraktı

Kızıltepe'de kayyım 106 milyon borç ve sadece 14 personel bıraktı
Kayyım yönetimindeki Kızıltepe Belediyesi'nin 106 milyon TL borcu çıktı. DEM Parti'nin seçimi kazanmasının ardından İŞKUR personelleri ve kiralık araçların da gittiği ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Mardin'de, 2016 ve 2019’da iki defa kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi'ni DEM Parti adayları 31 Mart 2024 seçimlerinde yüzde 70 destekle kazandı.

DEM Parti Belediye Eşbaşkanları Zeyni İpek ve Hamdiye Bilek Turgay, mazbatalarının almalarının ardından 3 Nisan’da halkla beraber belediye binasına geçerek, görevlerine başladı.

BORÇ LİSTESİ

Göreve başlar başlamaz kayyım döneminin faaliyetlerini incelemeye başlayan DEM Parti yönetimince yapılan tespitlere göre; kayyım döneminde belediye 106 milyon 483 bin 852 TL borcun altına sokuldu.

Yapılan tespite göre Kızıltepe Belediyesi;

İller Bankası’na, 46 milyon 676 bin 362 TL,

Vakıflar Bankası’na, 43 milyon 404 bin 236 TL,

Finans Bankası’na, 1 milyon 532 bin 917 TL,

Emekli Sandığına, 2 milyon 275 bin 20 TL,

Personel AŞ.’ye, 3 milyon 467 bin 886 TL,

Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne, 3 milyon 6 TL,

Vergi Dairesine ise, 6 milyon 121 bin 160 TL borçlandırıldı.

İŞÇİLER BAŞKA KURUMLARA ÇEKİLDİ

Belediyeyi teslim almalarının ardından kayyım döneminde İŞKUR üzerinden alınarak, belediyede görevlendirilen geçici işçiler farklı kurumlara görevlendirilirken, yaklaşık 300 bin nüfuslu ilçenin temizlik biriminde sadece 14 personel kaldı.

Kayyım yönetimi belediyenin kiraladığı araçların kira sözleşmelerinin son gününü de 31 Mart 2024 tarihi olarak belirlediği için firmalar araçlarını geri çekince belediyede personelinin kullanacağı araç kalmadı. Belediye hizmetlerinin yürütüleceği iş makinelerinin bakımları yapılmadığı için kullanılamaz halde olduğunu tespit eden DEM Parti yönetimi, ilk iş olarak araç kiralamaları için talimat vererek, bakımları yapılmayan iş makinelerinin bakımlarının yapılmasına karar verdi.

‘KAYYIM DÖNEMİNİ İNCELİYORUZ’

Belediyenin kayyımdan sonraki durumunu Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatan Belediye Eşbaşkanı Zeyni İpek, 2019 yılında kayyımdan sonra belediyeye geldiklerinde benzer durumlarla karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“O dönemde de borç bırakmış, belediyenin malzemelerini götürmüşlerdi. Yani bir devlet kurumu değil de şahıs kurumu gibi yaklaşılmıştı. Giden kayyım her şeyi kendisiyle götürmüş, belediyeyi boşaltmıştı. Ancak personel maaşını verebilecek durumdaydık, hizmet yapabilecek durumda değildi belediye. Hangi bankaya kredi çekmeye gittik ise, bize teminatımızın ne olacağını sordular ve kredi vermediler. Ama 2019’da kayyım geldikten sonrasına bakıyoruz, dönemin kayyımı Hüseyin Çam büyük rakamlarda kredi çekmiş. Bize kredi vermeyen bankalar kayyıma vermişler. Biz bu nedenle gelir gelmez Sayıştay’dan müfettiş istemiştik, şimdi yine aynı şekilde müfettiş istedik. Belediyeyi boşaltmış olabilirler ama bizler elimizden geleni yapacağız. Bu süreçlerde kayyımların usulsüz uygulamalarına destek olan personelleri de belirleyeceğiz ve hesabını hukuki yollardan soracağız. Bu süreçleri tamamlayacak ve halkımızla birlikte belediyemizi yöneteceğiz." (MA)

Öne Çıkanlar