Koca sağlık personeli açığı olduğunu söylüyor, atama bekleyen 750 bin sağlık çalışanı neden atanmıyor?

Koca sağlık personeli açığı olduğunu söylüyor, atama bekleyen 750 bin sağlık çalışanı neden atanmıyor?
Yayınlanma:
A+ A-
Ataması yapılmayan 750 bine yakın sağlık emekçisi atama beklerken, Sağlık Bakanı personel açığının devam ettiğini söyledi.

Seda TAŞKIN


ARTI GERÇEK-  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sağlık Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Komisyon, AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Komisyonda Sağlık Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının bütçeleri ele alınıyor.

‘750 BİN SAĞLIK ÇALIŞANININ ATANMASI YAPILMIYOR’  

Ataması yapılmayan Sağlık emekçileri geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirdiği atama talep etmişti. TÜMRAD-DER Başkanı Heybet Aslanoğlu, "Ataması yapılmayan sağlık çalışanı sayısı 750 bin. Yeni mezunlarla birlikte bu sayı 1 milyona yaklaşıyor" demişti. 

‘SAĞLIĞA AYRILAN KAYNAKLAR SINIRLI’ 

Bakanlığın sunumunu yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan tıp fakültelerine ve kontenjanlara rağmen hekim sayısı olarak OECD ülkelerine göre geride olduğumuzu söyledi. Koca ayrıca ülkede yaşanan ekonomik gelişmelere paralele olarak sağlığa daha fazla kaynak ayrıldığını belirterek, "Ancak birçok ülkeyle kıyasladığımızda sağlık için ayırabildiğimiz kaynakların oldukça sınırlı olduğunu biliyoruz" dedi. 

‘TOPLAM CARİ SAĞLIK HARCAMALARININ YURTİÇİ HÂSILA ORANI 4,3’

Türkiye’nin 2019 yılındaki Toplam Cari Sağlık Harcamalarının gayri safi yurtiçi hasıla içindeki oranı yüzde 4,3 olduğunu söyleyen Koca, "Kaynağımız kısıtlı olmasına rağmen en kapsamlı sağlık hizmeti sunan ülke konumundayız. Pandemi döneminde bu husus herkes tarafından müşahede edildi. Amacımız sürdürülebilir bir sağlık sistemini kalıcı kılmaktır" dedi. 

Koca, 2022 yılı merkezi yönetim bütçesinde koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan kaynağın, önceki yıla göre yüzde 103 oranında arttırılarak 38 milyar 729 milyon TL’ye çıktığını söyledi.

‘COVİD-19 AŞISI ALIMI İÇİN 17 MİLYAR TL HARCANDI’

SMA taramalarını evlilik öncesi ve yeni doğan olmak üzere hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Koca, taramaların yıl bitmeden başlayacağını duyurdu. Koca, Covid-19 pandemisi kapsamında; aşılarının alımı için 17 Milyar TL, Koruyucu malzeme, ilaç ve tıbbi sarf malzeme vb. alımları için 2 Milyar TL, COVID-19 Personel Ek Ödemeleri için ise 1,7 Milyar TL olmak üzere, Toplamda 20,7 Milyar TL cari harcandığını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, başta asistan olmak üzere doktorların nöbet yükünü hafifletmek için düzenlemeler yaptıklarını belirterek, "Doktorların sabit ek ödemelerini artırmak ve bütün sabit ek ödemelerin genel bütçeden yapılmasını sağlamak istiyoruz. Bu konuda vekillerin desteğine ihtiyacımız var" dedi.

Öne Çıkanlar