Kürt siyasetçiler 'Mam Celal'i uğurluyor

Kürt siyasetçiler 'Mam Celal'i uğurluyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 02:49
A+ A-
Aralarında HDP, DBP, DTK’nın da bulunduğu Kürt siyasetçilerinden oluşan heyet, Celal Talabani’nin cenaze törenine katılacak. Diyarbakır’da da Talabani için taziyeler kabul edilecek.

Bahar KILIÇGEDİK

ARTI GERÇEK -  Kürt siyasetçilerinden oluşan heyet, yaşamını yitiren YNK Lideri Celal Talabani’yi (Mam Celal) uğurlamak üzere cenaze törenine katılacak. Heyet törene katılmadan önce basına bir açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP’li vekiller, TBMM Başkan Vekili Pervin Buldan,  Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan katıldı.

DİYARBAKIR’DA DA TAZİYELER KABUL EDİLECEK

DTK Eş Başkanı Leyla Güven yaptığı açıklamada, "Mam Celal, Saddam zulmüne karşı baş eğmedi. Tek amacı özgür bir Kürdistan’dı. Güney Kürdistan’da bir hafta yas ilan edildi. Bu yas sadece güneyi bağlayan bir yas değildir. Bu yas ilanı hepimizi bağlıyor. Bu yas Kuzeyi de bağlar. O yüzden bizler DTK, HDP, DBP ve TJA adına Cumartesi günü Temirhan yas evinde taziye ziyaretlerini kabul edeceğiz. Bütün Kürt halkı oraya gelip taziyelerini yerine getirebilir. Her il ve ilçede örgütlerimiz bu yası tutacaktır. Mam Celal, sadece Güney halkının değil tüm Kürtlerin öncüsüdür" diyerek Kürt halkına başsağlığı diledi.

ORTADOĞU HALKININ BARIŞ SAVUNUCUSUYDU

Celal Talabani için Cuma günü önce Bağdat, ardından da Süleymaniye'de cenaze töreni düzenlenecek. Cenaze törenine katılacak heyet adına açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir  "Tüm Kürdistan halklarının başı sağ olsun. Mam Celal, tüm Kürtlerin değerli bir siyasetçisi, lideriydi. Yeri asla doldurulamayacak bir diplomattı. Orta doğu halkının barış savunucusuydu" diye konuştu.

BİZE BIRAKTIĞI MİRAS ULUSAL İTTİFAKIN OLUŞUMU MİRASIDIR

İlan edilen ulusal yasın tüm halkların ortak yası olduğunu söyleyen Baydemir, "Bütün Kürdistan halkı adına güneye giderek taziyelerimizi ileteceğiz. Dünyanın dört bir yanında aynı yası paylaşacağız. Tüm bu mücadelemiz Mam Celal’in bize bıraktığı mücadele bayrağını daha yukarıya taşıma mücadelesidir. Bize bıraktığı miras ulusal ittifakın oluşumu mirasıdır. İnanıyorum ki tüm bu çabalar hem ulusal ittifakın gerçekleşmesi noktasında büyük bir sorumluluk yüklemiştir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Meclis Başkan Vekili Pervin Buldan, Kadın Meclisi adına Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, DTK Eş Genel Başkanı Berdan Öztürk, HDP Milletvekili İmam Taşçıer, siyasetçi Mülkiye Birtane, DBP Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri Mehmet Şirin Tunç, Halide Türkoğlu, Ağrı Belediye Başkanlığı’ndan gelecek bir grup siyasetçiden oluşan heyet Federal Kürdistan Bölgesi’ne gün içinde hareket edecek.

Talabani için önce Bağdat ardından da Süleymaniye'de cenaze töreni düzenlenecek. Taziyeler, resmi olarak 7 Ekim Cumartesi günü kabul edilecek.

CENAZEYE KATILACAK HDP HEYETİ

HDP Celal Talabani'nin yarın düzenlenecek cenaze törenine katılacak heyeti de açıkladı:

Eş Genel Başkanımız Serpil Kemalbay, Parti Sözcümüz Osman Baydemir, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, milletvekillerimiz Dilan Dirayet Taşdemir, İmam Taşçıer, Nadir Yıldırım ile DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DTK Üyesi Mülkiye Birtane, DBP MYK üyeleri Halide Türkoğlu ve Mehmet Şirin Tunç'tan oluşan bir heyet, geçtiğimiz gün yaşamını yitiren Kürdistan Yurtseverler Birliği kurucusu ve 6. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin yarın (6 Ekim Cuma) Kürdistan Bölgesel Yönetiminin Süleymaniye kentinde düzenlenecek cenaze törenine katılacaklardır.

Öne Çıkanlar