Burhan Kuzu ile ilgili iddialar yeniden gündemde

Burhan Kuzu ile ilgili iddialar yeniden gündemde
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'li Veli Ağababa'nın yeniden gündeme getirdiği, Burhan Kuzu'nun öldürüldüğüne dair iddiaların temelinde, eski milletvekili ile İranlı uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti arasındaki ilişki yer alıyor. Kuzu'nun Zindaşti ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

İSTANBUL- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Kasım 2020 tarihinde koronavirüse bağlı olan sitokin fırtınası nedeniyle öldüğü açıklanan eski AKP milletvekili Burhan Kuzu’nun öldürüldüğünü iddia etti. Ağbaba, “Büyük bir kepazeliği üstü kapatılması için öldürüldü” dedi.

Ağababa'nın dikkat çektiği iddialar, Burhan Kuzu'nun ölümünden kısa süre önce kamuoyuna yansımıştı. İddiaların temelinde, Burhan Kuzu ile İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti arasındaki ilişki var.

ZİNDAŞTİ: İDDİALARIN ORTASINDAKİ İSİM
2014'te Büyükçekmece'deki uyuşturucu hesaplaşmasında, Zindaşti'nin kızı Arzu Şerif Zindaşti ve şoförü Devrim Öztunç öldürüldü. Zindaşti'nin, bu saldırıdan sorumlu tuttuğu Orhan Ünğan'ın avukatı Kudbedin Kaya da 2017'de öldürüldü.

Bu saldırı ile ilgili olarak 6 Nisan 2018’de Büyükçekmece’de bir villaya düzenlenen operasyonla Zindaşti, eşi, suç örgütünün dördü polis sekiz üyesi ile birlikte gözaltına alındı. Eşi ve üç zanlı ise serbest bırakılırken Zindaşti, ikisi polis beş adamı ile birlikte tutuklandı.

19 Ekim'de Zindaşti'nin avukatı 'tutukluluk incelemesi' başvurusunu değerlendiren 5. Sulh Ceza Hâkimi Cevdet Özcan, Zindaşti ve üç adamı hakkında “tahliye” kararı verdi. Tutuklular gece saat 23.30 sıralarında Silivri Cezaevi’nden çıktı. Soruşturma savcısının tekrar itirazı üzerine yeniden tutuklanmak istenen Zindaşti ve adamları iki mahkeme arasındaki 3 saat gibi kısa sürede cezaevinden çıkıp ortadan kayboldu.

KUZU'NUN ZİNDAŞTİ İLE BİRLİKTE ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARI ORTAYA ÇIKTI

Burhan Kuzu ve Zindaşti arasındaki ilişkiye ait iddialar tam da bu döneme işaret ediyor. Fatih Altaylı ve İsmail Saymaz'ın yazıları ile, Kuzu ile Zindaşti arasındaki ilişki kamuoyunda duyulmaya başlandı. Kuz önce bu iddiaları reddetse de daha sonra, Zindaşti ve üç adamı işe bir et lokantasında birlikte çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Fotoğraflarla ilgili Cumhuriyet gazetesine konuşan Burhan Kuzu, Zindaşti ile görüştüğünü kabul etti. “Evet doğrudur, doğrudur çok büyütüyorsunuz yazın manşetten verin, ben rahatsız olmam” dedi.

533541-478712187.jpg

PEKER'İN İDDİALARI

Bu dönemde Sedat Peker de Burhan Kuzu'nun uyuşturucu kaçakçıları ile olan ilişkilerine dair iddiaları gündeme getirdi. Peker, AKP'nin eski Beşiktaş Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Aliye Uzun'un Zindaşti ile Kuzu'yu tanıştıran kişi olduğunu ileri sürdü. İsmail Saymaz'a konuşan Aliye Uzun hem bu iddiayı hem de Zindaşti'nin vatandaşlık alması için aracılık yaptığını doğruladı.

s-ad83de2404d1c612b15f82eb2f941e8671071cd6.webp
*Burhan Kuzu ve Aliye Uzun

KUZU'YA ŞANTAJ İDDİALARI

Peker, paylaşımlarında ayrıca Zindaşti'nin elinde Burhan Kuzu'ya ait görüntüler olduğunu ve bunlar üzerinden şantaj yaptığını da iddia etti. Ayrıca bu görüntülerin daha sonra Orhan Ünğan’ın eline geçtiğini ve Kuzu'nun daha sonra Ünğan'ın taleplerini yerinme getirdiğini de ileri sürdü. Sedat Peker, Orhan Ünğan’ın kendisiyle irtibata geçen Burhan Kuzu’yu kullanmaya başladığını, Kuzu’nun uyuşturucu davasından 12 yıl hapsi bulunan Ünağan hakkındaki yargı kararını değiştirmek için Bolu Adliyesi’ne gittiğini ve İlhan Ünğan’ın öldürülmesi olayında azmettirici olarak aranan avukat İlker Dağlı hakkında kırmızı bülten çıkarılması için devreye girdiğini de öne sürdü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar