Diyarbakır'da çocuğa işkence yapan beş polise uzaklaştırma

Diyarbakır'da çocuğa işkence yapan beş polise uzaklaştırma
Diyarbakır Başsavcılığının, Lice'de 14 yaşındaki Y.D.'ye işkence yapılmasıyla ilgili soruşturma kapsamında dört polis memuru ile bir komiserin görevden uzaklaştırılarak gözaltına alındığını ve haklarında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Artı Gerçek - Diyarbakır'daki Newroz kutlamaları sırasında, 14 yaşındaki bir çocuğu döverek işkence eden bir komiser ile iki polis Ankara'da yakalandı.

Diyarbakır Valiliği de, Lice ilçesinde 14 yaşında bir erkek çocuğun darbedilmesiyle ilgili olarak dört polis memuru ile bir komiserin görevden uzaklaştırılarak gözaltına alındığını ve haklarında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Lice'de 14 yaşındaki Y.D., Newroz günü dört polis tarafından bir araca bindirilerek kaçırılmış ve işkence edilmişti. “İstiklal marşını ezberlemezse öldürüleceği” yönünde tehdit edilen Y.D., daha sonra elleri ve ayakları bağlanarak kuytu bir yere atılmıştı.

Çocuğun babası Yılmaz D. ve avukat Ramazan Karabulut, Yusuf D. isimli çocuğun polis olarak kendini tanıtan 4 kişi tarafından bir araca bildirilerek 7 saat boyunca kaba işkenceye maruz kaldığı “İstiklal marşı, Mehmetçik Marşı ve Gençlik Hitabesini ezberlememesi halinde öldürüleceği” yönünde tehdit edildiği, daha sonra bir dere kenarına elleri ile ayakları bağlanarak atıldığını anlaşılmıştı.

Çocuğa işkence yaptığı belirtilen komiser Aykut Oral, polis Hayrettin Çakmak ve Gökhan Bay Ankara’da yakalanarak gözaltına alındı.

'BEŞ PERSONEL GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI'

​Diyarbakır Valiliği de, Lice konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan Lice ilçemizde gerçekleştirilen nevruz etkinliklerinde, 5 personelimizin, 14 yaşındaki bir çocuğun ölümüne sebebiyet verdiği yönündeki iddialar, çarpıtmadır ve provokasyon amacı taşımaktadır. 21 Mart 2023 tarihinde, 14 yaşındaki Y. D. isimli darba maruz kalan çocuk, il merkezindeki bir hastaneye başvurmuş; tedavisinin ardından bir gün sonra taburcu edilmiştir.

Olayla ilgili Lice Cumhuriyet Savcılığınca aynı gün soruşturma başlatılmış, 25 Mart 2023 tarihinde, Lice İlçe Emniyet Amirliği emrinde görevli bir komiser ve dört polis memuru gözaltına alınmış, ardından adli mercilere sevk edilmiştir. Ayrıca, söz konusu 5 personel görevden uzaklaştırılmış ve haklarında idari soruşturma başlatılmıştır. Olay tüm yönleri ile soruşturulmaktadır."

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde önceki akşam 10 yaşında bir arkadaşıyla evine dönerken polis tarafından durdurulan Y.D. (14) isimli bir çocuk, kaçırılarak işkence edilmişti. Gerekçesiz bir şekilde kaçırılan çocuk, önce bir köy yoluna tenha bir araziye götürülmüştü. Türk olduğu söylenmeye zorlanan Y.D, ardından da “Kürtlere küfret, İstiklal Marşı’nı oku” denilerek darp edildi. Hastanelik edilen çocuk, ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklığa bırakılmıştı.

Diyarbakır Barosu'nun internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, “21 Mart 2023 tarihinde, Lice ilçesinde 14 yaşındaki Y.D.’nin polis olduğu belirtilen kişilerce hukuk dışı alıkonularak işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağını ihlal edici fiziki ve sözlü saldırıda bulunulduğu iddialarına ilişkin olarak 'İşkence ve Kötü Muamele', 'Kasten Yaralama', 'Kişiyi Özgürlüğünden Yoksun Bırakma', 'Tehdit' ve 'Hakaret'ten dolayı suç duyurusunda bulunuldu” diye belirtti. Barodan yapılan açıklamada, ifade ve hukuki sürecin takipçisi olmaya devam edileceği kaydedilmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar