Yerel mahkemeden Enis Berberoğlu kararı

Yerel mahkemeden Enis Berberoğlu kararı
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin kararını tanımayarak Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hüküm kıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu karara tepki gösterdi.

Anayasa Mahkemesi, Berberoğlu'nun ikinci kez seçilmesinin ardından dokunulmazlığı kaldırılmadan  yargılanıp milletvekilliğinin düşürülmesinin "hak ihlali" olduğuna karar vermiş ve dosyayı yeniden yargılama için İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. Yerel Mahkeme Anayasa Mahkemesi'ni karanını tanımadı, yeniden yargılamaya gerek görmedi. 

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, karara tepki göstererek, "Yerel mahkeme sarayın mahkemesidir. Saraydan aldığı talimatın gereğini yapıyor" dedi.

TBMM’de milletvekili düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu hakkında AYM’nin yeniden milletvekili seçildiği için dokunulmazlığını düşürülemeyeceği ve yargılamanın sürdürülemeyeceğine yönelik kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu dosyasını bugün görüştü.

Mahkeme savcısı Berberoğlu hakkında yeniden yargılama yönünde görüş bildirdi.  Ancak Mahkeme heyeti AYM’nin kararına karşı direnerek Berberoğlu hakkında verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasının infaz edilmesine karar verdi.

Mahkeme kararının gerekçesinde Berberoğlu hakkında daha önce yeniden yargılanma başvurusunun Yargıtay tarafından reddedildiğini belirterek, AYM’nin kararına neden direndiğini şöyle açıkladı:

"Yeniden AYM tarafından bu talepler hakkında yerindelik denetimi oluşturacak şekilde yeniden yargılama kararı ve durma kararı verilmesine ilişkin mahkememize yol gösterme kararı yerindelik denetimi kapsamındadır. Burada yapılacak işlem Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlalini tespit ettikten sonra bu ihlalin yerindelik denetimi olmayacak şekilde ortadan kaldırılmasını sağlamaya ilişkin olmalıdır. Ancak AYM tarafından verilen kararda, hak ihlali tespit edildikten sonra bu ihlalin ortadan kaldırılmasına ilişkin yapılması gerekenlere hükmedilirken yeniden yargılama kararı verilmesi ve durma kararı verilmesi tamamen yerindelik denetimi kapsamındadır. 6126 sayılı Yasa'nın 50 fıkra 1-son cümlesi uyarınca Anayasa Mahkemesi’nin yerindelik denetim yapma yetkisinin bulunmaması, vermiş olduğu mevcut kararda hak ihlali tespitinden sonra yeniden yargılama kararı verilmesi ve durma kararı verilmesine dair yapmış olduğu yol gösterme işlemi de yerindelik denetimi yapma kapsamı içerisinde kaldığı anlaşılmakla aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir. "

Mahkeme, 17 Eylül’de AYM'nin verdiği kararın ‘yerindelik denetimi kapsamında olduğunu’ savunurken, Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına ve hakkında daha önce verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasının uygulanmasına oybirliği ile hükmetti. Mahkeme bu karara 7 gün içerisinde İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz edilebileceğini ekledi.  

Kararın ardından CHP MYK olağanüstü toplandı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK TEPKİ

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, karara tepki göstererek, "Yerel mahkeme sarayın mahkemesidir. Saraydan aldığı talimatın gereğini yapıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Adaletin kuralların var. Ülkemizin anayasası var. Madde 10 var. Kanunlara anayasaya aykırı olamaz. Biz 600 milletvekili buna inanıyoruz ve biz bu karara uymak zorundayız. AYM kararları Resmi Gazete resmi ve tüzel kişileri bağlar. Hepsi uyacak. AYM kararına bir alt yargı organı uymayacağım diyor. Burada bir sorun, bir çürüme var. Yerel mahkeme sarayın mahkemesidir. Saraydan aldığı talimatın gereğini yapıyor. Bu ülkede hukukun kırıntısı kaldıysa biz de elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

İLK YARGILAMADA NELER OLMUŞTU?

14. Ağır Ceza Mahkemesi 2017 yılında yaptığı yargılama sonucunda Berberoğlu’nu 25 yıl hapis cezasına mahkum etmişti. Ancak Berberoğlu’nun avukatlarının itirazı üzerine İstanbul Bölge Adliye mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 2018’de bu cezayı 5 yıl 10 aya düşürmüştü.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar