Mahmut Alınak’a Erdoğan’a hakaretten hapis cezası

Mahmut Alınak’a Erdoğan’a hakaretten hapis cezası
Yayınlanma:
A+ A-
DEP eski Milletvekili Mahmut Alınak’a, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile bir yıl iki ay hapis cezası verildi. Kararın onanması halinde Alınak 11’inci kez cezaevine girecek.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL- Eski Milletvekili ve yazar Mahmut Alınak, Facebook hesabı üzerinde bir yazı paylaştı.

9 Temmuz 2017 tarihli yazıda, 15 Temmuz darbe girişiminin, Hitler'in 1933'de Alman parlamento binası Reichstag'ın yakılmasını kendi diktatörlüğünü perçinlemek için kullanması ve 11 Eylül saldırılarının ABD tarafından Irak işgaline bahane üretilmesi gibi iktidar tarafından 'devleti ele geçirmek' için fırsata dönüştürüldüğü savunuldu. Yazıda ayrıca darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL'in de 'devlette girişilen tasfiye operasyonu'nun işareti olduğu belirtildi. Erdoğan ile Gülen cemaati arasında yaşanalar da 'kardeş kavgası' olarak nitelendirildi.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET DAVASI

Alınak’ın bu mesajına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’na ihbarda bulunuldu. Söz konusu ihbar Kars İl Emniyet Müdürlüğü’ne iletildi. Alınak hakkında Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni alınması ile birlikte ifadesi alındı. Alınak söz konusu hesabın kendisine ait olduğunu, mesajı ise kendisinin kaleme aldığını söyledi. Kars Cumhuriyet Başsavcılığı, Alınak hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan dava açtı.

ERDOĞAN'IN AVUKATI BERAAT KARARINA İTİRAZ ETTİ

Dava Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesi, yaptığı yargılama sonrası Alınak hakkında beraat kararı verdi. Beraat kararına Erdoğan’ın avukatı ile savcılık itiraz etti. İtiraz üzerine dosya İstinaf Mahkemesi’ne gitti. Dosyaya bakan Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını kesin olmak üzere bozdu. İstinaf’ın bozma gerekçesinde “Demokratik toplumlarda siyasiler, üst düzey bürokratlar ile kamuya mal olmuş kişiler, diğer insanlara nazaran ağır eleştirilere daha fazla katlanmalıdırlar. Ancak hakarete hiçbir kimse katlanmak zorunda değildir” değerlendirmesi yer aldı.

11’İNCİ KEZ CEZAEVİNE GİRECEK

Bozma kararı üzerine dosya yeniden Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin önüne geldi. Geçen yıl beraat kararı veren mahkeme bu kez, Alınak’a bir yıl iki ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının da geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi.

Mahmut Alınak’ın avukat oğlu Bişar A. Alınak, kararın onanması ile birlikte, babasının 11’ince kez cezaevine gireceğini söyledi.

Öne Çıkanlar