Mahpus yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret

Mahpus yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
Adalet Nöbeti’ni 109’uncu gününde sürdüren Emine Şenyaşar’ı ziyaret eden mahpus yakınları, “Sonuna kadar Emine annenin yanındayız” mesajı verdi.

Artı Gerçek - Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de eski AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın Rıha’dan Ankara Adalet Bakanlığı önüne taşıdığı Adalet Nöbeti 109’uncu gününde sürüyor.

Emine Şenyaşar, katliamdan sağ kurtulan aynı zamanda Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Urfa Milletvekili olan oğlu Ferit Şenyaşar ile sürdürdüğü nöbetinde, “Normalleşmenin yolu, yumuşamanın yolu adaletten geçiyor. Üstünlerin hukukuna karşı Adalet Nöbetimiz 109’uncu gününde” ve “Dün adalet için buradaydım bugün de buradayım. Öbür gün borcum olsun yaşarsam mutlaka geleceğim. Ta ki adalet gelene kadar” yazılı pankartlarını da yanında taşıdı.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgülüğünün sağlanması talebiyle “Adaleti sağla hukuku uygula” kapsamında mahpus yakınları öncülüğünde başlatılan eylem için gelen ve Adalet Bakanı’nın özel kalemi ile görüşen tutsak yakınları ve DEM Parti milletvekilleri Burcugül Çubuk ile Serhat Eren’in olduğu heyet, görüşme sonrası Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti.

‘YETER ARTIK BU ZULÜM’

“Bijî berxwedana dayîka Emine” sloganlarının ardından konuşan tutsak yakını Hanife Gümüş, Emine Şenyaşar’ın bu eylemi 6 yıldır sürdürdüğünü hatırlatarak “Biraz vicdanları varsa tutuklu olan oğlunu bıraksınlar. Bu anne karda kışta burada duruyor. Nasıl dayanabiliyorsunuz? Bu zulüm çok zordur. Yeter artık bu zulüm” diyerek Emine Şenyaşar’ın mücadelesini kutlayarak kendisine teşekkür etti.

‘ADALET YOK’

Sonrasında Emine Şenyaşar, “Adalet yok. Buraya geliyoruz Adalet Bakanlığı’nın her iki kapısını da kilitliyorlar. Ben bir şey istemiyorum; oğlumu bıraksınlar ben de evime gideyim. Ailemi katledenler dışarıda gezerken oğlum tek kişilik hücrede tutuluyor. Yakın olmasını istiyorduk şimdi de daha uzağa Amed’e gönderdiler oğlumu. Hiçbirinin içinde merhamet yok” diye tepki göstererek yaşadıklarını tutsak yakınlarına anlattı.

‘SONUNA KADAR EMİNE ANNENİN YANINDAYIZ’

Bir diğer tutsak yakını Fehime Poyraz, Emine Şenyaşar’ın yıllardır çektiklerine tepki göstererek, “Oğullarını, eşini katlettiler şimdi bir oğlu da içeride. Adalet, kanun bu mudur? En azından onu serbest bırakın. Sonuna kadar Emine annenin yanındayız, onun acısını biz de paylaşıyoruz” dedi.

‘MÜCADELESİNİ KUTLUYORUM’

Tutsak yakını Medine Kaymaz da Emine Şenyaşar’ın direnişini saygıyla selamladığını belirterek, “Bu sandalyenin üzerinde, yerlerde eylemini sürdürüyor. Bizim yüreğimiz yanıyor. Hem ailesi katledildi hem oğlu hapiste. Bu doğru değildir, Adaletin yerini bulması lazım. Emine annenin mücadelesini kutluyorum” diye konuştu.

Heyetin ziyaretinin ardından eylemine devam eden Emine Şenyaşar sonrasında Meclis’e geçti.

SEVİNÇ ÇAKIR’IN NÖBETİ 30’UNCU GÜNÜNDE

Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti eyleminden etkilenerek 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi sonrasında tutuklanan oğlu için eylem başlatan Sevinç Çakır’ın oturma eylemini ise 30’uncu gününde “15 Temmuz’u kim yaptıysa müebbetti o yatsın, oğluma özgürlük istiyorum” pankartıyla sürdürdü.

Öne Çıkanlar