Mardin'de KYK öğrencilerine soruşturma açıldı: 'Suçları' örgütlenmek

Mardin'de KYK öğrencilerine soruşturma açıldı: 'Suçları' örgütlenmek
Yayınlanma:
A+ A-
Zeren Ertaş'ın KYK Yurdu'nda asansör düşmesi sonucu ölmesi üzerine Mardin’deki KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda protesto eylemi gerçekleştiren öğrenciler hakkında yurt tarafından soruşturma açıldı.

Artı Gerçek - Aydın'da Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı bir Kız Öğrenci Yurdu'nda asansör düşmesi sonucu Zeren Ertaş isimli bir öğrencinin ölmesinin ardından Mardin KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda protesto eylemi gerçekleştiren öğrenciler hakkında soruşturma açıldı.

27 Ekim tarihli protesto eylemi nedeniyle KYK tarafından başlatılan soruşturma kapsamında öğrenciler hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında savunma yapmaları istendi. "KYK'ya hakaret ettikleri" iddia edilen öğrencilerin bazılarına da “27.10.2023 tarihinde yurtta protesto gerçekleştirmek amacıyla öğrencileri örgütlediğiniz" şeklinde suçlama yöneltildi.

Öte yandan Mardin Şahmaran Kadın Platformu tarafından 30 Ekim tarihinde yurt binası önünde düzenlenen açıklamaya katılan öğrencilere de benzer bir soruşturma açılırken, disiplin soruşturması açılan öğrenci sayısının 40'tan fazla olduğu öğrenildi.

Bazı öğrenciler ifade vermeyi reddederek, gerçekleştirdikleri protestonun haklı bir protesto olduğunu yurt yöneticilerine bildirdi.

ŞAHMARAN KADIN PLATFORMU'NDAN AÇIKLAMA

Konuya dair Mardin Şahmaran Kadın Platformu sosyal medya hesabından açıklama yaparak, öğrenciler hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi.

Platform X (twitter) hesabından şu açıklamayı yaptı: “Mardin KYK Kız Yurdundaki öğrencilere, Zeren Ertaş’ın ölümünü ve yurttaki sorunları protesto etmeleri nedeniyle, yurttan atma tehdidi ile disiplin soruşturması başlatılmış. Sorunları çözmek yerine baskı kurulan bu zihniyeti kabul etmiyor ve kınıyoruz.” (MA)

Öne Çıkanlar