Mehmet Tezkan: Yargıyı tek otoriteye bağlama süreci başlatıldı

Mehmet Tezkan: Yargıyı tek otoriteye bağlama süreci başlatıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Yüksek yargıdaki krizi değerlendiren Mehmet Tezkan, Erdoğan'ın 'hakemlik' sözlerinin üzerine "Yargıyı tek otoriteye bağlama süreci başlatıldı" dedi. Tezkan, Anayasa Mahkemesi’ni kaldıramasalar bile elin ayağını budayacakları belli" diye yazdı.

Artı Gerçek - Yargıtay'ın AYM kararlarına karşı tutum sergileyip Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla başlayan yüksek yargı krizi sürüyor.

HalkTV yazarı Mehmet Tezkan,krizi değerlendirdiği yazısında, "Bahçeli’nin isteği doğrultusunda Anayasa Mahkemesi’ni kaldıramasalar bile elin ayağını budayacakları belli. Operasyon dedim. Kimse bu krizin beklenmedik şekilde çıktığını düşünmüyor herhalde" ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN'IN HAKEMLİK SÖZLERİ SON KARARI BEN VERİRİM DEMEK'

Krizle ilgili önce Yargıtay'ı savunan açıklamalar yapan son olarak da "Kavganın tarafı olacak halim yok, hakemlik görevi bize düşebilir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine işaret eden Tezkan, "Çoğu kişi tarafsızlığının ilanı olarak algıladı. Hayır bu sözünün anlamı öyle değil. Ben Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay’ın da üstündeyim demek istedi. Hakemlik ne demek? Son kararı ben veririm demek. Tek ve en üstün otorite benim demek" diye yazdı.

'BÜYÜK BİR OPERASYONUN DÜĞMESİNE BASILDI'

Tezkan yazının devamında şunları yazdı:

"Oysa Anayasa açık ve net: Anayasa’nın 148. Maddesi Anayasa Mahkemesi’ne cumhurbaşkanlarını bile yargılama yetkisi veriyor. Demek ki en üst otorite orası. Kimse itiraz etmesin, kimse üstünü örtmeye, görmemezlikten gelmeye çalışmasın. Gerçek şu; büyük bir operasyonun düğmesine basıldı. Yargı krizi gerekçe gösterilerek yargıyı tek otoriteye bağlama süreci başlatıldı." (Kaynak)

Öne Çıkanlar