Metin Cihan: Ticaret Bakanlığı'nın 'İsrail ile ticareti kısıtlama' açıklaması gerçeği yansıtmıyor

Metin Cihan: Ticaret Bakanlığı'nın 'İsrail ile ticareti kısıtlama' açıklaması gerçeği yansıtmıyor
Gazeteci Metin Cihan, Ticaret Bakanlığı’nın kısıtlama kararı yayınlamasına rağmen Türkiye’nin İsrail’le ticaretinin devam ettiğini söyledi. Cihan, Türkiye'den şirketlerin İsrail’e düzenli çimento gönderdiğini belgeleriyle açıkladı.

Artı Gerçek - İsrail'in Filistin'e saldırısının başlamasının ardından İsrail'le Türkiye'nin ticari ilişkilerini gündemde tutan gazeteci Metin Cihan, Ticaret Bakanlığı'nın 'ticaret kısıtlaması' açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Sosyal medya hesabından "İsrail'in neredeyse bütün çimento ihtiyacını biz karşılıyoruz." diyen Cihan, aralarında Sabancı Holding’e bağlı Akçansa’nın da yer aldığı şirketlerin İsrail’e düzenli çimento gönderdiğini belgeleriyle paylaştı. Cihan, "Yaptırım uyguluyorsanız da gerçekten uygulayın. Uyguluyormuş gibi yapmayın" ifadelerini kullandı.

'BİZE YALAN SÖYLEDİLER'

Cihan'ın açıklamaları şöyle:

"Bize yalan söylediler. Maalesef, Ticaret Bakanlığı'nın "İsrail ile ticareti kısıtlama" açıklamasının gerçeği yansıtmadığını tespit etmiş bulunuyorum. Aşağıda kanıtları sunuyorum. Bildiğiniz gibi, İsrail'e düzenli gönderdiğimiz ürünlerden biri çimento idi. Hatta şöyle de diyebiliriz, İsrail'in neredeyse bütün çimento ihtiyacını biz karşılıyoruz. Ticaret Bakanlığı'nın 9 Nisan'da duyurduğu İsrail ile ticareti kısıtlama kararının içeriğinde 54 ürün listelenmiş ve Çimento bu listede yer almıştı. Bugün net olarak görüyor ve gösteriyorum ki, resmi açıklamaya rağmen, İsrail'e çimento göndermeye devam ediyoruz.

'ÇOK SAYIDA GEMİ İSRAİL'E ÇİMENTO TAŞIYOR'

Düzenli Çimento gönderen şirketlerden biri de Sabancı Holding'e bağlı Akçansa. Dün Çanakkale'deki Akçansa limanından kalkan Kazime Ana adlı Türk gemisi şu an Ege Denizinde yoluna devam ediyor ve istikameti İsrail. İki gün sonra Aşdod limanına varıp çimentoyu teslim edecek. Akçansa'dan çok sayıda gemi İsrail'e çimento taşıyor. Kazime Ana bunlardan sadece biri ve şimdiye dek 168 kez İsrail'e sevkiyat yapmış. Çanakkale - Aşdod arasında düzenli olarak gidip geliyor.

'HALKI KANDIRMAYA ARTIK SON VERİN'

Verdiğim tüm bilgiler uluslararası deniz trafiği kayıtlarından teyit edilebilir. Ekran görüntülerini de paylaştım. Bilgilerin netliği karşısında @ticaret bakanlığının ya da gönderici şirket @akcansa 'nın bir yalanlamaya yelteneceğini düşünmüyorum ancak herhangi bir açıklama yaparlarsa burada paylaşacağımı bilmenizi istiyorum. Toplum adına Ticaret Bakanı @omerbolatTR 'dan şunu talep ediyorum: Bu ikiyüzlülüğe ve halkı kandırmaya artık son verin. Listelediğiniz ürünler dahil olmak üzere İsrail ile ticaretin devam ettiğini açıkça söyleyin. Yaptırım uyguluyorsanız da gerçekten uygulayın. Uyguluyormuş gibi yapmayın."

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bakanlıktan gelen açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

"Ticaret Bakanlığı'nın 9 Nisan 2024 tarihinde yayınladığı İsrail ile ihracat kısıtlamasına tabi olan 54 ürün grubundaki 1019 ürüne, 9 Nisan 2024, saat 09.00'dan itibaren gümrüklerimizde ihracat tescil işlemi kesinlikle yapılmamaktadır. Ayrıca söz konusu 1019 ürünün, antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla dahi İsrail'e gönderilmeleri de bu kısıtlama kapsamına dahil edilmiştir. Hal böyle iken, kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan 2024 tarihinden önce gümrükte ihracat tescili yapılmış herhangi bir yasak kapsamındaki ürünün yola çıkmasını tezvirat haline getirme çabası, sadece uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmemekle ya da kötü niyetle açıklanabilir" ifadelerine yer verildi.

İsrail'le ihracat kısıtlamasına ilişkin kararın, üzerinde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermeyecek kadar açık ve net olduğu belirtilerek, "Sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür yalan ve yanlış haberlere itibar etmemelerini ve müsterih olmalarını rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk günden beri yanlarında olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin her zaman her alanda her platformda yanlarında olmaya devam edeceğiz" denildi. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar