MHP'li belediye BİM şubesini mühürledi

MHP'li belediye BİM şubesini mühürledi
Yayınlanma:
A+ A-
Mersin Toroslar Belediyesi, BİM marketlere ait bir şubeyi mühürleyerek faaliyetini durdurdu. Kararın gerekçesi, "verilen süre içerisinde çalışma ruhsatı almamak" olarak gösterildi.

Artı Gerçek - Mersin Toroslar Belediyesi, iktidarla gıda fiyatlarındaki artışın sebebi nedeniyle kavga içinde olan BİM marketler zincirine ait bir şubeyi mühürleyerek faaliyetini durdurdu. BirGün gazetesinden Abidin Yağmur'un haberine göre, Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat Denetim ekipleri, Yusuf Kılıç Mahallesi’nde bulunan BİM şubesini uygun şartları taşımadığı ve eksik evrak beyan ettiği gerekçesiyle mühürleyerek faaliyetini durdurdu.

'SAHAYI BOŞ BIRAKMIYORUZ'

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, zabıta ekiplerinin fahiş fiyat ve haksız kazanç sağlayanlara karşı denetimlerini sürdürdüğünü belirtti. Haksız rekabet ve usulsüz kazanç sağlamaya yönelik satış yapan işletmeler hakkında ilgili kanun ve yönetmeliğe istinaden yasal işlem uyguladıklarını söyleyen Yılmaz, "Zabıta ve ruhsat denetim ekiplerimiz, bu kapsamda uygun şartları taşımadığı gerekçesiyle Yusuf Kılıç Mahallemizdeki bir zincir marketi mühürleyerek faaliyetini durdurmuştur. Bu denetimleri, vatandaşlarımızın alışverişlerini sağlıklı ve güvenli bir ortamda yapmaları için gerçekleştirmekteyiz. Haksız kazanç sağlayanlara asla fırsat verilmeyecektir" dedi.

BİM marketler zincirinin CEO'su Galip Aykaç, artan gıda fiyatlarından süpermarketleri sorumlu tutan iktidarı sert ifadelerle eleştirince hedef gösterilmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan süpermarketleri stokçulukla suçlayıp "3 harfliler" demiş, Bahçeli de fahiş fiyatlarla ilgili "FETÖ’yle irtibatları araştırılsın" ifadelerini kullanmıştı. Aykaç ise 30 Kasım'da 7. Private Label zirvesinde, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı sıfatıyla yaptığı açıklamada gıda fiyatlarının artmasıyla ilgili zincir marketlerin hedef alınmasına karşı çıkmıştı.

AYKAÇ NE DEDİ?

Aykaç, ''Bre ahlaksızlar, densizler, sizlere sizin tonunuzla cevap vereceğim" ifadelerinin dikkat çektiği açıklamasında şöyle demişti:

"'Eğer doğruysa' diyerek ülkenin değerlerine saldıranlara, ilan vermiyoruz diye gazete sayfasını boş bırakanlara, televizyonda salyalarını akıtarak küfredenlere, bilmedikleri konularda biliyormuş gibi yorum yapanlara, peyniri yumurtayı sadece sofrasında görüp peynirle yumurtayla ilgili yorum yapanlara, 'bu dünyayı size yaşanmaz kılarım' diyecek kadar meselelerden bir haber olan, depoyu basıp günlük tüketim kadar bile olmayan yağları 'halka dağıtırım' diyen iş bilmez yöneticilere, mağaza çalışanlarına 'söyleyin yöneticilerinize bu işin sonu kötü olacak, size burada ekmek yedirtmeyiz’ diyen yerel yöneticilere, ziraatten haberi olmayan İstanbul Ziraat Odası başkanına, FETÖ terör örgütüyle bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var. Bize bakarak 'ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına' demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan insanlar sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz."

MHP HAKARETLE YANIT VERDİ, KÜRŞAD YILMAZ TEHDİT ETTİ

Bu sözlere MHP'den hakaret içerikli bir karşılık gelmiş, partinin Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın isim vererek "Vatandaşın kanını emen asalaklar" diyerek Aykaç'ı hedef almıştı. Murat Ülker'in sahibi olduğu Şok Marketler Yönetim Kurulu ise yazılı açıklamayla Aykaç’ı istifaya çağırmıştı.

Suç örgütü liderliğinden tutuklandıktan sonra Bahçeli'nin çağrısı üzerine Alaattin Çakıcı ile birlikte tahliye edilen Kürşad Yılmaz da, Aykaç'ı açıkça tehdit etmişti.

Aykaç bu gelişmelerin ardından Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı'ndan istifa etti. Öte yandan, derneğin yönetim kurulunun Aykaç'ın söz konusu konuşmasından daha önceden haberdar edildiği, Şok marketin açıklamasının bu nedenle şaşkınlık yarattığı da öne sürüldü.

BİM'in bu gelişmelerin ardından Sabah gazetesine neden çift sayfa ilan verdiği, gazetenin ilanı ne zaman ve hangi koşullarda aldığı bilinmiyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar