CHP'nin önergesiyle ortaya çıktı: Depreme 800 bin TL, millet bahçelerine 97 milyon TL bütçe ayırmışlar

CHP'nin önergesiyle ortaya çıktı: Depreme 800 bin TL, millet bahçelerine 97 milyon TL bütçe ayırmışlar
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açıklamasına göre 2021 yılında İstanbul'da depreme karşı güçlendirme çalışmalarına yalnızca 800 bin TL kaynak ayrılmış.

İstanbul’daki binaların depreme karşı güçlendirilmesi için yalnızca 800 bin TL kaynak ayrılırken üç millet bahçesi için 96,8 milyon TL bütçe ayrıldığı ortaya çıktı.

Bilim insanları, uzmanlar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, her fırsatta depreme karşı önlem alınması gerektiğini belirtip, hükümeti göreve çağırırken, AKP iktidarı, bu çağrılara kulaklarını kapatmış durumda. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın deprem güçlendirme ve TOKİ marifetiyle yapılan millet bahçeleri için ayırdığı para, beklenen İstanbul depremine karşı umursamazlığı bir kez daha gözler önüne serdi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre İstanbul’un farklı ilçelerindeki üç millet bahçesi için 96 milyon 800 bin TL’yi aşkın parayı gözden çıkaran bakanlık, kentteki deprem güçlendirme çalışmaları kapsamında 2021 yılı için yalnızca 800 bin TL kaynak ayırabildi.

CHP’NİN BAKANA VERDİĞİ SORU ÖNERGESİYLE ORTAYA ÇIKTI

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, olası depremlerde kamu binalarının afet planı bulunup bulunmadığını ve olası İstanbul depremine karşı yapılan hazırlıkların neler olduğunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tanrıkulu’nun sorularına verdiği yanıt, 2021 yılında güçlendirme çalışmalarına yalnızca 800 bin TL kaynak ayrıldığını ortaya koydu.

Beklenen depreme karşı İstanbul’u depreme hazırlamak amacıyla yalnızca 800 bin TL kaynak ayıran bakanlığın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Yatıp yuvarlanacaksınız" dediği millet bahçeleri için kesenin ağzını açtığı öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ’nin verilerine göre, Fatih ilçesinde 23 Eylül’de yapımına başlanan millet bahçesi içi 33 milyon 970 bin TL’lik sözleşmeye imza atıldı. Sultanbeyli ilçesinde yine TOKİ tarafından inşa edilecek millet bahçesinin yapımı için ise 23 milyon 500 bin TL kaynak ayrıldı. Bahçenin yapımına 9 Ağustos 2021’de başlanırken iş bitim süresi olarak 12 Eylül 2022 tarihi belirlendi. 23 Eylül’de Beyoğlu Küçükpiyale Mahallesi’nde yapımına başlanan millet bahçesi için ise TOKİ, 39 milyon 423 bin TL’lik sözleşmeye imza attı. Millet bahçesinin 4 Şubat 2023’de açılışa hazır hale getirileceği bildirildi.

Öne Çıkanlar