Mimarlardan iktidara çağrı: Saraçoğlu Mahallesi seçim malzemeniz değil, kültürel varlığımızdır

Mimarlardan iktidara çağrı: Saraçoğlu Mahallesi seçim malzemeniz değil, kültürel varlığımızdır
Yayınlanma:
A+ A-
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, restorasyonu tamamlanacağı duyurulan Saraçoğlu Mahallesi’nde inceleme yaptı. Alanın satışa hazırlandığını duyuran mimarlar, "Saraçoğlu Mahallesi yaklaşan seçimin malzemesi haline getirilmeye çalışılıyor" dedi.

Artı Gerçek - Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet'in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi'nin, hukuki sürecin devam etmesine rağmen "restorasyon adı altında parsellenerek satılması" sürecinin devam ettiğini duyurdu. Saraçoğlu Mahallesi'nin "seçim malzemesi haline getirilmeye çalışıldığı" tepkisini gösteren Mimarlar Odası, "Sözde restorasyona dayanak oluşturan tüm koruma kurulu kararları yargı tarafından iptal edilmiştir. İvedilikle, tahribatlar durdurulmalıdır" çağrısında bulundu.

"Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki nadide nefes alma mekânlarından olan Saraçoğlu’nun korunması için hukuksal mücadeleye devam ediyor" diye başlayan açıklamada, hukuki süreç şöyle anlatıldı: "Geçtiğimiz haftalarda koruma amaçlı imar planı davasında bilirkişi keşfi yapılmıştı. Bu haftada Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı bir diğer dava olan, Saraçoğlu Mahallesi’nin parsel parsel bölünmesi planının davasının bilirkişi keşfi gerçekleşti.

ankara2.jpg

Keşife Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve şube avukatı Gökçe Bolat katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’nin sözde restorasyon adı altında, Saraçoğlu Mahallesi’nde ağaçların kesildiğini, binaların ticarethaneye dönüştüğünü, kalbine beton atıldığını ve otel adı altında devasa bir inşaat başladığını bildirdi."

'DÖRT KATLI BETORNAME YAPI YAPILIYOR'

"Saraçoğlu Mahallesi seçim malzemeniz değil, kültürel varlığımızdır" denilen açıklamada, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Saraçoğlu Mahallesi’nde gölgesine oturduğumuz iç bahçedeki ağaçların birçoğu kesilmiş, yeni ağaçlar dikilmiş. Ağaçların kökleri parçalanmış, inşaai faaliyetler, orta avluya devasa beton gölet yapılmış. Dört katlı konutların olduğu Necatibey Caddesi’ne bakan kısmın orta avlusundaki tüm ağaçlar kesilmiş ve kültürel mirasın önüne dört katlı betonarme yapı yapılıyor. Kış koşullarında doğal ortama çimler ekiliyor, ağaçlar dikiliyor" diyerek şöyle devam etti:

"Saraçoğlu Mahallesi yaklaşan seçimin malzemesi haline getirilmeye çalışılıyor. Saraçoğlu Mahallesi seçim malzemeniz değil, kültürel varlığımızdır. Sözde restorasyona dayanak oluşturan tüm koruma kurulu kararları yargı tarafından iptal edilmiştir. İvedilikle, tahribatlar durdurulmalıdır."

ankara3.jpg

'SEÇİMDE ŞOV YAPMAK İÇİN'

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Nisan ayına açılışı yetiştirmek, seçimde şov yapmak için kış şartlarında uygun olmayan çalışmalar yapılıyor. İktidar Kültürel mirasla sınavından bir kez daha geçemiyor. Kültürel varlıklarımızın dozerlerle yıkıldığı ve emlak sitelerinden kiralanmaya çalışıldığı süreçlerden geçtik. Başkentte İller Bankası, Ankara Tenis Kulübü, Baraj Gazinosu, Havagazı Fabrikası, Su Süzgeci, Etibank Binası ,19 Mayıs stadyumu, Cebeci Stadyumu ve diğer kentlerde, Cumhuriyet’in nadide eserleri yıkıldı. İstanbul’da Kültür varlığı olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde iken, Myrelaion Rotondası kiralık ilanı ile kamuoyunun gündemine düştü. Kültürel varlıklarımızın yıkıldığı, kiralandığı bir dönemde Paul Bonatz’ın eseri olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, Bonatz’ın varislerinin temsilcisi ve vekilleri olarak da keşifte bulunduk. Ülkemiz adına yaşanan bu utanca neden olanlar, hukuksuzluklarının hesabını yargı önünde hesap vereceklerdir. Saraçoğlu’ndaki hukuksuzluğun peşini bırakmayacağız."

Candan, "Saraçoğlu Mahallesi’ni önce satmak istediler satamadılar, yıkmak istediler yıkamadılar. Bu bizim verdiğimiz mücadelenin başarısıdır. Hukuksuz müdahaleler ve yargıda verilen iptal kararlarına rağmen, özgünlüğünü bozdular, betona boğdular, ağaçlarını kestiler bu da iktidarın ayıbıdır. Bilim ve teknikten aldığımız güçle doğal ve kültürel varlıklarımızı, mimari mirasımızı, Cumhuriyet değerlerini, kamu yararını savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar