Yüksek öğretimde bir ilk: MİT rektörlere konferans verdi

Yüksek öğretimde bir ilk: MİT rektörlere konferans verdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 12:50
A+ A-
MİT Başkanı Hakan Fidan, 'Bölgesel Güvenlik Değerlendirmesi' konulu konferansta YÖK'te akademisyenlerle bir araya geldi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, YÖK'te rektörlere ve akademisyenlere "Bölgesel Güvenlik Değerlendirmesi" konulu konferans verdi.

Konferansa Türkiye'deki bütün üniversite rektörleri katıldı. Görüşmede Ankara Valisi Vasip Şahin, YÖK Başkanı Yekta Saraç ve tüm YÖK üyeleri katıldı. 

BÜTÜN ÜNİVERSİTELERİN REKTÖRLERİ KATILDI

Yüksek öğretim tarihinde bir ilk niteliğinde olan konferansa Ankara Valisi Vasip Şahin, YÖK Üyeleri, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Türkiye'deki bütün üniversitelerin rektörleri ile üniversitelerdeki siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanındaki yöneticiler ve akademisyenler katıldı.

Fidan, konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’nin jeostratejik ve jeopolitik konumundan bahsederek şunları kaydetti:

"Teknolojik gelişmelerin ve imkanların da etkisiyle, ulus devletlerin çatıştığı klasik rekabet ortamından, bireylerin devletleri tehdit edebildiği, asimetrik çatışmaların yaşanabildiği uluslararası bir düzen ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle farklı coğrafyalardaki gelişmeler ve krizler arası etkileşim, ülkemizin iç, dış tehditler, algı operasyonları ve siber saldırılar gibi asimetrik tehditlerle aynı anda mücadele etmesini gerekli kılmaktadır.

Hareketli bir coğrafyada bulunan Türkiye, içe içe geçen siyasi, güvenlik, ekonomik, siber tehditlere karşı bilinçli ve hazırlıklı olmak durumdadır. Bunun için bölgesel ve küresel denklemin iyi analiz edilmesi ve olayların stratejik düzeyde nasıl şekilleneceğinin öngörülmesi büyük önem arz etmektedir."

Fidan, "Milli İstihbarat Teşkilatı olarak, devletin dış politikada artan etkinliğiyle uyumlu olarak yakın ve uzak coğrafyada yaşanan gelişmeleri, mevcut ve muhtemel tehdit alanlarını, aktörlerin yaklaşımlarını ve bunların Türkiye’ye yansımalarını yakından takip ettiklerini" söyledi.

Konferansın ardından YÖK Başkanı Saraç, Fidan'a, kendisinin yayına hazırlamış olduğu Mehmet Tahir'in "Osmanlı Müellifleri" adlı üç ciltlik eseri hediye etti.

Konferansın sonunda soru-cevap kısmı gerçekleştirilerek, katılımcılardan gelen sorular Fidan tarafından yanıtlandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar