Eliaçık'ın 'Yaşayan Kuran' meali 'İslami açıdan sakıncalı' denilerek yasaklandı

Eliaçık'ın 'Yaşayan Kuran' meali 'İslami açıdan sakıncalı' denilerek yasaklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Antikapitalist Müslümanlar oluşumunun kurucusu ilahiyatçı Recep İhsan Eliaçık'ın Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tesfir'i isimli çalışmasına basım yasağı ve toplatma kararı verildi. Gerekçe ise 'İslam dinine aykırı unsurlar içermesi' olarak gösterildi.

Artı Gerçek - Gezi eylemleri döneminde kurdukları "Yeryüzü Sofraları" ile tanınan ve muhalif söylemleriyle dikkat çeken Antikapitalist Müslümanlar oluşumunun kurucusu ilahiyatçı yazar Recep İhsan Eliaçık'ın yazdığı Kuran meali için basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı verildi.

'İSLAM DİNİNİN TEMELLERİ AÇISINDAN SAKINCALI'

Eliaçık, 'Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tesfir' adlı çalışmasının 'İslam Dini'nin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içerdiği' gerekçesiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklandığını duyurdu. Kitap için basım, dağıtım yasağıyla birlikte toplatma kararı da verildi.

'TEK ADAMLIK DİNİ DİKTATÖRLÜĞE DÖNÜŞTÜ'

Eliaçık, verilen kararın kanunlara aykırı olduğunu belirterek şöyle tepki gösterdi:

"Hangi kanunda 'İslam dininin temel niteliklerine aykırı kitaplar toplatılır' var. Bana göre de Diyanet'in meali hatta kendisi İslam dininin temel niteliklerine aykırı. Bu karar tek adamlığın giderek bir dinî diktatörlüğe dönüştüğünü göstermektedir.

'TOPLATMA KARARI KEYFİDİR'

Toplatma kararı keyfidir. İslam dininin temel niteliklerine aykırı unsurlar içeren piyasada binlerce kitap vardır. Hangi kafayla böyle bir karar verdiklerini anlamak mümkün değidir. Hukuk devleti diye bir bırakmasalar da kanunî itirazlarımızı yapacağız."

'YASAKLAYACAĞINIZA BENİ ÇAĞIRIN'

"Bak meydan okuyorum: 'İslam Dini'nin temel niteliklerine aykırı' diye 2007'de çıkan 15 yıldır piyasada olan Yaşayan Kur'an Meal-Tefsirimizi yasaklayacağınıza beni çağırın, ilim heyetinizi toplayın anlatayım, TV'ye çıkalım siz 10 kişi gelin ben tek."

Antikapitalist Müslümanlar, kendilerini hem inançlı hem devrimci ve sosyalist olarak tanımlayan muhalif insanlardan oluşuyor. Topluluğun lideri olarak tanımlanabilecek Eliaçık'ın ise Yaşayan Kuran mealinin yanında 20 kitabı bulunuyor.

Eliaçık, tarikat ve cemaatler konusundaki uyarıları ile de tanınıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar