Murat Kurum'dan canlı yayın gafı: Depremde 50 bin değil '130 bin canımız gitmiş'

AKP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı canlı yayında itiraf niteliğinde bir açıklama yaptı. 6 Şubat depremleriyle ilgili konuşan Kurum, resmi ölü sayısı 50 bin iken "130 bin canımız gitmiş" dedi.

Artı Gerçek - AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum tv 100'de katıldığı Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programında dikkat çeken bir gafa imza attı.

Resmi olarak 50 bin 500 kişinin öldüğü açıklanan 6 Şubat depremlerinin yıldönümüne sayılı günler kala Kurum, ölü sayısının "130 bin" olduğunu söyledi.

Kurum, İstanbul depremlerine ilişkin açıklama yaparken, şunları söyledi:

"Her türlü enerji ve gayreti vereceğiz, dönüştüreceğiz. Bunun başka çaresi yok. Candaş Bey 130 bin canımız gitmiş ya. 11 ilde bakın deprem oldu. Bakın İstanbul 11 ile yetişir. Allah göstermesin İstanbul'a bir şey olursa ülke gider, bayrak gider, devlet kalmaz. Terörle mücadele kadar diye o yüzden söylüyoruz."

Kurum'un açıklaması sosyal medyada tepki çekti ve "Depremde 130" ve "Candaş Tolga" etiketleri gündemin üst sıralarında yer aldı.

TEPKİLERİN ARDINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Tepkilerin ardından yayından sonra Kurum'dan bir açıklama daha geldi.

Candaş Tolga Işık, "Bu arada çok soruldu, yayından sonra Murat Kurum'a "Depremlerde 130 bin kişi öldü" cümlesini tekrar sordum. "Bu sayının 6 Şubat depremiyle alakalı değil Türkiye Cumhuriyeti tarihinde depremden ölenlerin yaklaşık olarak toplam sayısı olarak ifade ettiğini söyledi" sözleriyle Kurum'un yanıtını paylaştı.

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 Şubat 22023'te meydana gelen Maraş merkezli depremlerde ölenlerin sayısının 14 Nisan itibarıyla 50 bin 500'e yükseldiğini açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar