Müze Müdürlüğü Muğla’da 1. Derece arkeolojik sit alanındaki yol çalışmasını durdurdu

Müze Müdürlüğü Muğla’da 1. Derece arkeolojik sit alanındaki yol çalışmasını durdurdu
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 19:46
A+ A-
Artı Gerçek’in gündeme getirdiği Muğla’da Antik Likya şehirlerinin yer aldığı birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanında başlatılan yol çalışması durduruldu.

Rıfat DOĞAN 

ARTI GERÇEK- Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel  Müdürlüğü Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Muğla’da 1. Derece sit alanındaki yol çalışmasının durdurulduğunu belirtti. 

Artı Gerçek’in gündeme getirdiği olayda Muğla’da Antik Likya şehirlerinin yer aldığı birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanında başlatılan yol çalışmasının Kalabantia antik kenti sınırları içinde bulunan Cennet Koyu’nu turizm bölgesine dönüştürülmesinin bir adımı olduğu iddia ediliyordu. 

Muğla’da Seydikemer İlçesi’nde Gözlangıç Tepe, Kocadere Mevkii’nde bulunan 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı içinde kalan bölgede Seydikemer İşletme Müdürlüğü tarafından yol açılması bölge sakinlerini ve çevre örgütlerini tedirgin etmişti.  

YOL ÇALIŞMASINA KARŞI DAVA AÇILMIŞTI

Konuya ilişkin Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği, konuyla ilgili hukuki süreç başlatmış, bunun yanında Müze Müdürlüğü’ne başvurarak yol durdurulmasını ve tescilli yapılmamış arkeolojik nitelikteki yapıların tescil edilmesini talep etmişti. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, gönderdiği yazıda bölgedeki bütün yol çalışmasının durdurulduğunu belirterek "tescil dışı alanlarda tescil ve tespit çalışmalarının başlatıldığı bildirilmiştir" dedi. 

BÖLGEDEKİ BÜTÜN YOL ÇALIŞMASI DURDURULDU, TESCİL ÇALIŞMASI YAPILACAK

 Yazıda konuya ilişkin şöyle dendi:

"Muğla İli, Boğaziçi Mahallesi, Yediburunlar mevkisinde antik liman kentinin bölgedeki yol çalışmalarından dolayı zarar göreceği ifade edilen ve bölgedeki yol çalışmasına ilişkin görüşün iptal edilmesi, yol çalışmasının durdurulması, tescili yapılmamış arkeolojik nitelikteki yapıların tescillerinin yapılmasına ve sonucundan başvuru sahibine ve Genel Müdürlüğümüze bilgi verilmesine ilişkin ilgi yazı ve ekleri incelenmiştir. 

Söz konusu alana ilişkin Fethiye Müze Müdürlüğü’nün 22 Temmuz tarihli yazı ile bölgedeki bütün yol çalışmalarının durdurulduğu ve tescil dışı alanlarda tescil ve tespit çalışmalarının başlatıldığı bildirilmiştir."
 

Öne Çıkanlar