Naci Görür: Doğal gaz depolama tesisi İstanbul'da depreme neden olabilir

Naci Görür: Doğal gaz depolama tesisi İstanbul'da depreme neden olabilir
Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'ne inşa edilen ve Avrupa'nın en büyüğü olan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi'ndeki enjeksiyon ve çıkarma işlemlerinin depreme neden olabileceği konusunda uyardı.

Artı Gerçek- Prof. Dr. Naci Görür, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci fazının açılışı yapılan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi ile ilgili sosyal medya hesabından uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Görür, "Marmara Denizi tüm ayrıntıları ile incelenmeli" diyerek şu açıklamaları yaptı:

"Bu tür depolar dünyada az değil. Doğal gaz buralardaki eski gözenekli gaz veya petrol rezervuarlarına basılarak (enjeksiyon) depolanıyor ve istendiğinde de kullanılıyor.

Bu işlemler eski ve yeni sondaj kuyuları vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Hem enjeksiyon hem de çıkarma aşamasında belirli büyüklükte (4,0) depremlerin oluşması mümkün.

Zaten şu anda da Batı Marmara'da gaz çıkışlarına bağlı çok sayıda depremler oluşuyor. Bu depremler iki nedene bağlı olarak gelişiyor: Gözenek ortamındaki basınç değişimi ve Gözenek elastik (porelastik) stres değişimi.

Onun için Trakya'yı gaz deposu haline getirirken gaz depolama alanlarının Marmara Denizi içerisindeki Kuzey Anadolu Fay Zonunda depremler oluşturabileceği, depremleri tetikleyebileceği unutulmamalı ve bu açıdan Trakya'nın sismik özellikleri ve Marmara Denizi tüm ayrıntılı ile incelenmelidir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar