Naci Görür'den Dersim, Erzincan ve Bingöl uyarısı: Yedisu fayının kırılma periyodu olan 250 yıllık süre doldu

Naci Görür'den Dersim, Erzincan ve Bingöl uyarısı: Yedisu fayının kırılma periyodu olan 250 yıllık süre doldu
Erzincan ve Karlıova arasında olan Yedisu fayının kırılma periyodu olan 250 yıllık süre doldu. Deprem uzmanı Naci Görür, "Söz konusu bölgede 7.2, 7.4'lük deprem riski var" dedi.

Artı Gerçek - Prof. Dr. Naci Görür, Dersim, Erzincan ve Bingöl'ü etkileyecek büyük deprem riskine dikkat çekti. Yedisu fayının kırılma periyodu olan 250 yıllık süreyi doldurduğunu dile getiren Prof. Dr. Görür, "Bölgede acilen depreme dayanıklı kentler yapılmalı" dedi.

Erzincan ve Karlıova arasında Kuzey Anadolu fayının Yedisu segmenti yer alıyor. Haberglobal.com.tr'ye konuşan deprem uzmanı Naci Görür, "Bu bölgedeki tarihsel depremleri incelendiğimizde son büyük depremin 1784 yılında olduğunu görüyoruz. Kuzey Anadolu fayında, ortalama 250 yıllık periyotlarda büyük deprem olduğunu düşünürsek, söz konusu bölgede 7.2, 7.4'lük deprem riski var. Tunceli ve ilçeleri için daha büyük risk söz konusu. Tunceli ve çevresindeki yerleşim alanlarının depreme dayanıklı, dört dörtlük yapılar olmadığı biliniyor. Tarihsel açıdan Yedisu fayının kırılma periyodu doldu" dedi.

Bu fay üzerindeki olası bir kırılmanın Bingöl, Erzincan, Dersim, Karlıova arasını etkileyeceğini söyleyen Görür, bölgenin deprem dirençli kentler haline getirilmesi gerektiğini söyledi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar