Naci Görür’den Japon Moriwaki’ye tepki: Adam inşaatçı ama depremle ilgili konuşuyor

Naci Görür’den Japon Moriwaki’ye tepki: Adam inşaatçı ama depremle ilgili konuşuyor
Naci Görür, Maraş depremlerinden sonra Artı Gerçek'in gündeme getirdiği, 'Japon deprem uzmanı' denilen Yoshinori Moriwaki'ye tepki gösterdi. Görür, "Adam inşaatçı, inşaatla ilgili konuşsa konuşsun yani, ama depremle ilgili konuşuyor" dedi.

Artı Gerçek - 6 Şubat 2023’te Maraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından birçok isim yaptıkları deprem uyarılarıyla gündem oldu. O isimlerden biri de Japon yüksek inşaat mühendisi Yoshinori Moriwaki.

Türkiye'de medya eliyle 'Japon deprem uzmanı' ilan edilen Moriwaki, çeşitli illerde düzenlenen panel ve seminerlere katılarak, bir 'deprem uzmanı' olarak açıklamalarda bulunuyor, fay hareketlerini değerlendiriyor, 'Şurada şu büyüklükte deprem olabilir. Şu il ya da şu ilçelere dikkat' minvalinde 'uzman' görüşü beyan ediyor.

'JAPON OLDUĞU İÇİN DEPREMİ BİLİR ZANNEDİYORLAR'

Daha önce yaptığı açıklamalarda İstanbul’da da büyük bir deprem beklediğini söyleyen Moriwaki, Prof. Dr. Naci Görür’ün tepkisini çekti. 12Punto isimli YouTube kanalının yayınına katılan Prof. Dr. Görür, programda isim vermeden Moriwaki’yi eleştirdi. “Şimdi bizim burada bir Japon var, arada sırada çıkıyor.” diyen Görür, yüksek inşaat mühendisi Moriwaki için, “Bana göre onu depremle ilgili çıkartmamaları lazım. Depremi bilmiyor adam. Japon olduğu için depremi bilir zannediyorlar” ifadesini kullandı.

'ADAM İNŞAATÇI'

Moriwaki’nin yerbilimci olmadığına dikkat çeken Naci Görür, “Adam inşaatçı, inşaatla ilgili konuşsa konuşsun yani, ama depremle ilgili konuşuyor" diye konuştu.

ARTI GERÇEK GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Maraş depremlerinin ardından yaptığı açıklamalarla dikkat çeken, Anadolu Ajansı ve TRT dahil 'Japon deprem uzmanı' yakıştırması yapılarak, en çok görüşlerine başvurulan isimlerden biri Yoshinori Moriwaki'yi Artı Gerçek, "İnşaat mühendisi Yoshinori Moriwaki Türkiye'de nasıl 'Japon deprem uzmanı' oldu?" haberiyle gündeme getirmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar