Akarsel protestosu | Diyarbakır'da 5 kişi gözaltına alındı

Akarsel protestosu | Diyarbakır'da 5 kişi gözaltına alındı
Diyarbakır'da Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto eden kadınlara polis saldırdı. Aralarında gazetecilerin de bulunduğu 5 kişiyi gözaltına alındı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Süleymaniye kentinde, Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel'e silahlı saldırı sonucunda öldürüldü. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Süleymani’ye de uğradığı suikast sonucu katledilen Jineoloji Araştırmaları Merkezi üyesi ve editörü Nagihan Akarsel için alanlara çıktı.

Diyarbakır'da Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto edenlere polis engel oldu. Aralarında gazetecilerin de bulunduğu 5 kişiyi gözaltına alındı.

Akarsel’in öldürülmesini Diyarbakır’da protesto eden kadınlara göz yaşartıcı gaz sıkan polis, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 3 kişiyi gözaltına aldı.

GÖZALTINA ALINANLAR YENİŞEHİR ŞEHİTLİK POLİS KARAKOLU'NA GÖTÜRÜLDÜ

Mezopotamya Ajansı muhabiri Eylem Akdağ ve Yeni Yaşam Gazetesi dağıtımcısı Azad Taşkın, Salih Sardu, Vedat Saçan ve Fermander Kardeş'i gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Yenişehir Şehitlik Polis Karakolu'na götürüldü.

Yaklaşık üç saat polis ablukasında kalan eylemciler, avukatlar ve gazeteciler daha sonra alana gelen ve aralarında ÖHD Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren'inde olduğu avukat ve yurttaşların baskısı sonucu, ablukadan çıkartıldı. Ablukada çıkanlar, "Jin Jiyan Azadi" sloganı attı.

Öne Çıkanlar