Namazı yanlış kıldırmakla suçlanan gönüllü müezzin, cami cemaatinden birini bıçakladı

Namazı yanlış kıldırmakla suçlanan gönüllü müezzin, cami cemaatinden birini bıçakladı
İmamın olmadığı günlerde gönüllü müezzinlik yapan Ali Turan, "namazı yanlış kıldırıyor’ söylentisini çıkarmakla suçladığı cemaatten bir kişiyi bıçakladı. Gönüllü müezzin 'kasten öldürmeye teşebbüsten' tutuklandı.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL - Artı Gerçek’in ulaştığı soruşturma dosyasına göre, olay geçen 13 Kasım akşamı yaşandı. Sultangazi İlçesi Zübeyde Hanım Mahallesi’nde bulunan Hz. Ali Cami’nde gönüllü müezzin olarak namazları kıldıran Ali Turan (77) ile cami cemaati arasında huzursuzluk baş gösterdi.

Cemaat, imam İbrahim Sürün’ün (59) camiye gelmemesi ve sık sık tatile gitmesinden rahatsızlık duymaya başladı. Cami cemaati, Ali Turan’ın, namazları kıldırmasının da Sürün’ün görevini yapmamasına vesile olduğunu öne sürdü. Cemaat üyeleri arasında, Turan’ın namazları yanlış kıldırdığı söylentileri de yayıldı.

SÖYLENTİLERİ İMAMA AKTARDI

Bu durumdan haberdar olan Turan, İmam Sürün ile görüşerek, söylentilerin arttığını söyledi. İddiaya göre Sürün, Turan’a, “Sorun olmaz. Daha önce de benzer şeyler söylediler. Sen görevini yapmaya devam et” dedi. İmam, gönüllü müezzine herhangi bir sorunun çıkmayacağını söylese de cami cemaati arasında hoşnutsuzluk arttı. Turan, hakkındaki söylentileri çıkaran kişinin, vakit namazlarını her gün camide kılan Faik Uygun olduğu öğrendi.

Olayın yaialdığı Sultangazi'deki Hz. Ali Camii

İKİ YERİNDEN BIÇAKLANDI

13 Kasım akşamı saat 18.30 sıralarında ise, camiden çıkan Uygun ile Turan, caminin birkaç yüz metre uzağındaki bir sokakta karşılaştı. Turan, cebinden çıkardığı bıçakla Uygun’u karnından ve göğsünden bıçakladı. Çocukları, bıçakla yaralanan babalarını Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Hayati tehlikesi bulunmayan Uygun’un durumu, hastane polisi tarafından ilçe emniyet müdürlüğüne bildirildi. Asayiş Şube polisleri hastaneye geldi.

POLİSLER OLAYIN OLDUĞU SOKAĞA GİTTİ

Polisler, ilk olarak Uygun’dan bilgi aldı. Uygun’un, kendisini bıçaklayan kişinin Ali Turan olduğunu söylemesi ile birlikte, ekipler olayın yaşandığı sokağa gitti. Polis ekipleri, bilgi sahibi sıfatı ile İmam İbrahim Sürün’ün ifadesini aldı.

‘KİM MÜSAİTSE MÜEZZİNLİK YAPAR’

32 yıllık imam olduğunu söyleyen Sürün verdiği ifadede, “Camimde müezzin yok. Kadro çıktı ama ataması daha yapılmadı. Cami cemaatinde bu işi gönüllü olarak yapanlar var. Kim müsait olursa müezzinlik işini o yapar. Benim cenaze ve düğün işlerim olduğu için bunun bilgisini müftülüğü vermiştim” dedi. “Vakit namazlarını Ali Turan kıldırıyordu” diyen Sürün, “Cami cemaatinden birkaç kişi, Ali Turan’a, ‘sen bu işi yapmayacaksın. Sen bu işi üstlendiğin için hoca camiye gelmiyor’ demişler. Daha sonra aralarında tartışma büyümüş. Ali Turan’a kafayı takmışlar” dedi.

Cemaat tarafından sık sık tatile gitmekle suçlanan cami imamı İbrahim Sürün,

‘NAMAZI YANLIŞ KILDIRIYOR’ SÖYLENTİSİ

Bıçakla yaralanan Faik Uygun’un oğlu S. Uygun (36) ise, bilgi sahibi sıfatı ile alınan ifadesinde “İmam camiye gelmediği için, cemaat kendi aralarında namaz kıldırmaya başladı. Bunun üzerine, dedikodular oluşmuş. Ali Turan’ın namazı yanlış kıldırdığını söylemişler, tartışma çıkmış” diye konuştu.

‘ÖNÜMÜ KESTİLER KENDİMİ SAVUNDUM’

Uygun’u yaraladığı kanlı bıçakla göz altına alınan Ali Turan ise ifadesinde şunları söyledi:

“Akşam namazından sonra camiden çıktım eve gidiyordum. Önümü, Faik Uygun ile H. isimli kişi kesti. Beni, kuytu bir köşeye çektiler. Akabinde, Faik isimli kişi bana vurmaya başladı. Ben, kendimi koruma amaçlı, üzerimde bulunan meyve bıçağımı rastgele savurdum. Bunu, kendimi koruma amacı ile yaptım. Kasıtlı olarak bıçak saplamadım”

GÖNÜLLÜ MÜEZZİN HALEN TUTUKLU

Emniyet ifadesi sonrası adliyeye sevk edilen Turan, sulh ceza hakimliğine, tutuklanması talebi ile sevk edildi. Gaziosmanpaşa 3. Sulh Ceza Hakimliği’nde sorgusu yapılan Turan, emniyette verdiği ifadesini tekrarladı. Hakimlik, Turan hakkında ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan tutuklama kararı verdi. Turan’ın halen tutuklu olduğu, olaya ilişkin soruşturmanın da devam ettiği bilgisine ulaşıldı.

'BABAM, HUSUMETİN KURBANI'

Olaya ilişkin telefonla ulaştığımız Faik Uygun’un oğlu S. Uygun, babasının sağlık durumunun daha iyi olduğunu söylemekle yetindi. İmam İbrahim Sürün ise, görevini ihmal ettiği suçlamalarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı. Tutuklanan Ali Turan’ın oğlu S. Turan ise “Babam, cami cemaati ile imam arasındaki husumetin kurbanı oldu” ifadelerini kullandı. Babasının halen tutuklu olduğunu kaydeden Turan, iddianamenin hazırlanmasını beklediklerini kaydetti.

Öne Çıkanlar